Women Leg Ankle Injury Painful Women Touch Pain Ankle Leg

Oteklým kotníkům uleví domácí lázně a bylinky. Důležité ale je objevit příčinu

Oteklé kotníky trápí nejen starší lidi, ale také ty, kteří mají nadváhu nebo nejsou fyzicky aktivní. Pokud nemáte dostatečný pohyb a jen sedíte u počítače, mohou se otoky objevit nejen okolo kotníků, ale také po celých nohou. Jestli se k tomu přidaly i zdravotní problémy, je nutné navštívit lékaře. Předtím si ale můžete pomoci také domácími léky.

Proč vlastně kotníky otékají?

Zkušenosti s oteklými kotníky nemají jen starší osoby, ale také těhotné ženy, kterým se v posledních týdnech těhotenství už velmi špatně chodí. Otoky ale nemusí zmizet ani po porodu. Je to častý problém, který může znamenat zdravotní komplikace a patří mezi hlavní příznaky některých nemocí. Pokud se dlouho nehýbete nebo sedíte či stojíte v jedné poloze, může se stát, že nohy otečou.

Pokud trpíte hormonální poruchou, oteklé kotníky mohou být na denním pořádku. Pokud jste si zlomili nebo vykloubili nohu, otoky se také obvykle objeví. Otoky se často objevují i u lidí, kteří mají kardiovaskulární problémy. Ulevit si ale můžete několika domácími způsoby. A jak si pomoci domácími léky?

Zdroj obrázku: Freepik

Často pomůže studená voda a bylinky

Než navštívíte odborníka, můžete si ulevit domácími metodami. Jednou z nich je koupel nohou ve studené vodě. Dejte je do mísy a kotníky zalijte studenou vodou. Fungují také obklady z bylinek, použít můžete přesličku, pampelišku nebo kopřivu. Stačí do bylinek ponořit gázu nebo vatový tampon a přiložit na otok.

Nohy byste měli mít velmi často vyvýšené na 45 stupňů. To způsobí, že krev bude volně proudit do srdce a zabráníte tak tomu, že nohy otečou. Na vině může být také špatná strava. Je dobré si hlídat, co jíte, protože se tak snadno můžete oteklých nohou zbavit. Omezte tuky i sůl a hodně pijte, alespoň dva litry denně. Hodně se hýbejte na čerstvém vzduchu a často nohám ulevujte. Jedině tak se můžete otoků zbavit. Pokud se vydáte k lékaři, můžete zjistit přesnou příčinu otoku.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-swollen-feet