Otok krku je vždy varováním. Může znamenat víc než obyčejnou virózu

V krku je mnoho důležitých orgánů, ale lidé na něj velmi často zapomínají. A to nejen co se týče péče o něj, protože vlivem věku a nedostatku kolagenu se na něm objevují vrásky mnohem více než na jiných místech. Jestliže na něm nebo v něm cítíte něco, co tam být nemá, rozhodně byste měli zbystřit. Může se jednat o onemocnění, které bude potřebovat včasnou léčbu.

Na co si dát pozor při otoku krku?

Víte, co vlastně v krku najdete? Obsahuje nejen žlázy, ale také důležité orgány. Štítná žláza, hrtan nebo průdušnice jsou jen některé z nich. V krku jsou ale uloženy také lymfatické uzliny a krční páteř, která je v posledních desetiletích velmi namáhaná, protože lidé často pracují v kancelářích a koukají shrbení do počítače. V krku poznáte problém podle otoků, které mohou být na dotek bolestivé.

Oteklý krk například znamená, že máte virové onemocnění. Mezi takové patří příušnice. Otok v krku bude doprovázet ještě zvýšená teplota nebo zduření slinných žláz. V takovém případě bude nutné zahájit léčbu, která bude zahrnovat léky na horečku. Bude potřeba tělu dodat také dostatek hydratace. Oteklý krk ale může značit ještě další, mnohem závažnější onemocnění.

Zdroj obrázku: Freepik

Nemocná bývá často štítná žláza

Otok krku může způsobit také onemocnění štítné žlázy. Objeví se ve spodní části krku. Co všechno ale způsobí, že se objeví tato nemoc? Je to zejména z nedostatku jódu ve stravě. Způsobit to může hubnutí nebo naopak přibírání, které nijak neovlivníte. Také na onemocnění štítné žlázy existují léky, ale tato nemoc nejde vyléčit úplně.

Otok krku ale může znamenat také rakovinu. Při ní se zvětší lymfatické uzliny, mohou mít průměr až jeden centimetr. Nádory budou nehybné a tvrdé. Kromě otoku ale můžete pozorovat přidružené příznaky, mezi které patří horečka, ztráta několika kilogramů nebo svědící pokožka. 

Zdroj: https://www.medicoverhospitals.in/symptoms/neck-swelling