Raw Barley Grain Old Dark Background

Ovesné vločky mohou být ideálním hnojivem pro sazenice i pokojové rostliny

Starost o sazenice může být náročná. Kromě výběru správného místa s dostatkem slunce byste měli kontrolovat i zálivku a vybrat správný substrát. Vhodné je rostliny také přihnojovat, když povyrostou. K tomuto účelu můžete použít předpřipravená komerční hnojiva nebo si můžete vytvořit vlastní domácí a daleko levnější variantu. Jedna taková se dá připravit i z naprosto běžné snídaňové suroviny neboli z ovesných vloček.

Proč do hnojiva zvolit právě ovesné vločky

Přestože jsou ovesné vločky typické spíše pro snídaně než pro hnojení, i tak substrát velmi obohatí. Ovesné vločky jsou totiž z ovsa, což je obilnina bohatá jak na minerály, tak na vitamíny.

Některé z důležitých složek jsou fosfor, který je velmi podstatný pro správný vývoj kořenového systému, dusík, který pozitivně ovlivňuje přeměnu bílkovin. Dále se v něm také objevuje zinek, draslík, vápník či hořčík. Rozklad této suroviny navíc obohacuje půdu o zdravé bakterie, které dále rozkládají další organickou hmotu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hnojivo z ovesných vloček vytvořit

U tohoto hnojiva existuje variant vícero a jsou odvislé zejména od toho, kde ho chcete použít. Ovesné vločky jsou vhodné jak na zahradu, tak pro pokojové rostliny.

V případě, že chcete hnojivo použít na rostliny v květináčích, bude postup krapet složitější. I tak na něm ale není nic složitého. Začněte s tím, že nadrtíte tři lžíce vloček, které pak zalijete litrem vody. Směs na několik hodin odložte, akorát ji čas od času promíchejte. Vodu pak slijte a zřeďte stejným dílem. Hnojivo byste neměli skladovat, aby se nezačalo kazit. Použijte ho tak všechno.

Pokud chcete vločky použít na zahradě, stačí, když požadované množství najemno namelete. Poté práškem posypte zeminu okolo rostlin. Tímto způsobem se budou vločky postupně rozkládat a látky z nich se budou do půdy uvolňovat až po několik měsíců.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/gardens/oatmeal-fertilizer-for-plants