Basket Filled Healthy Food

Ovoce a zelenina nesmí v jídelníčku chybět. Ne všechny jsou ale vždy správnou volbou

Cukrovka je pro spoustu lidí velkým omezením, hlavně co se týče letního období. Některé druhy ovoce si totiž diabetici nemohou dopřát právě kvůli velkému množství cukru. Po jakém ovoci ale můžete sáhnout, pokud jste diabetik? Na výběr je toho hodně, měli byste ale přemýšlet, kolik daného ovoce denně sníte. Rozhodně by ale zdravé plody v jídelníčku neměly chybět.

Co by nemělo chybět v jídelníčku diabetika?

Diabetici si budou muset časem zvyknout na to, že některé potraviny jsou pro ně zapovězené. Místo toho, aby hledali jídlo, které jíst nesmí, by se měli zaměřit na to, které si naopak mohou dopřát, nejlépe v neomezeném množství. Co můžete pro své tělo udělat v každém věku a při jakémkoliv onemocnění? Je to nejen pravidelná hydratace, ale také dostatek živin.

Při cukrovce je nutné dbát na to, abyste do svého těla dostali ideální množství komplexních sacharidů. Diabetici by měli jíst alespoň 6× denně po menších porcích, ale samozřejmě to bude záležet na každém člověku, každému vyhovuje něco jiného. Zvýšená hladina glukózy v krvi může být pro cukrovkáře velmi nebezpečná. Proto je potřeba si dávat menší porce.

Zdroj obrázku: Freepik

Co si mohou dopřát diabetici?

Diabetici by se měli v jídle hodně hlídat, proto by si měli dopřávat jen zdravé potraviny, které jim dodají spoustu živin a žádné prázdné cukry nebo sacharidy. Celozrnné pečivo, ovesné vločky, divoká rýže nebo další potraviny sice nepatří mezi nejlevnější, ale pokud chcete kvalitu, musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Co se týče letního ovoce ze zahrádky, musí se cukrovkáři také omezovat.

Vitaminy, minerály a vlákninu potřebuje každý z nás. Je proto nutné dopřávat si zdravé potraviny, mezi které patří ovoce a zelenina. Právě letní období je skvělé v tom, že spoustu toho najdeme na vlastní zahradě. Okurky, rajčata nebo jahody jsou ideálními potravinami nejen proto, že uhasí žízeň, ale také dodají důležité vitaminy. Diabetici si mohou dát i květák, brokolici nebo petržel či mrkev.

Zdroj: https://www.aprifel.com/en/global-fv-newsletter-article/the-role-of-fruits-and-vegetables-in-diabetes/