Pacienti bez příznaků Covidu mohou být v ohrožení, problémy přijdou později

Nikdo nepochybuje o tom, že lidé, kteří prodělali onemocnění Covid – 19, a měli některé z příznaků, které toto onemocnění charakterizují, mohou mít i po vyléčení nějaké přetrvávající obtíže. Jak je to však s pacienty, kteří žádné příznaky neměli. Zajímavá otázka, a tak se vědci snaží i do tohoto problému vnést trochu světla.

Jsou lidé bez příznaků v bezpečí?

Studii na toto téma provedli vědci z Houston Medical Institute. K jejich překvapení si nesou následky nemoci i lidí, kteří žádné symptomy nemoci neměli. Následky nemoci se neprojeví hned, ale až po nějaké době. Po několika měsících. To je obzvláště znepokojivé, protože nikdo neví, jaké následky se u něho projeví. Virus zasahuje centrální nervový systém, a tak dochází ke ztrátě chuti a čichu. A tato skutečnost přiměla vědce zahájit na toto téma výzkum. Při studii vědci zjistili, že až 70% asymptomických pacientů si stěžuje na nějaké zdravotní problémy a to až 4 měsíce po prodělaném onemocnění.

Co všechno o viru ještě nevíme?

Jak se zdá, virus Covid – 19 nás neustále překvapuje nejen tím, že od začátku výskytu zmutoval. Některé mutace jsou více, jiné méně nakažlivé. A také roste počet příznaků onemocnění, a s tím i počet následků. Takže abychom sumarizovali příznaky, průběh, a následky, budeme potřebovat provést další výzkumy a studie. A zatím přibývají další nemocní, nakažení, a druhá vlna nyní na podzim je ještě silnější než ta první. Toto vidíme v některých zemích po celém světě, kde kapacity zdravotnictví jedou na 100 %. Protože jak stoupá počet nemocných, jsou mezi nimi i zdravotníci. Takže i když máme volná lůžka, o pacienty ve vážném stavu se nemá kdo starat. A to ještě není konec.

Co s tím můžeme dělat.

Možností, co s tím, zatím není mnoho. Nejlepší je se vůbec nenakazit. Proto by všichni bez rozdílu měli dbát na prevenci. Vědecký výzkum prokazuje, že jak lidé s příznaky, tak i bez nich si nesou následky onemocnění. To je hodně znepokojivé, protože následné léčení znamená další omezení pro už vyléčené, zátěž pro zdravotnictví, a není vůbec jisté, zda se všichni z následků onemocnění vyléčí. I když s postupem nákazy budou probíhat další studie, přibydou další data a poznatky, stejně si každý nemocný ponese následky nemoci dlouhou dobu. Někdo po zbytek života. A není jisté, že imunitu po prodělané infekci budeme mít trvalou. V tomto nám může pomoci co nejrychleji najít účinnou vakcínu, a tou ve velice krátké době oočkovat co nejvíce lidí.