Patlat majonézu po nábytku nebo vlasech zní šíleně. Je to ale ten nejlepší nápad

Věděli jste, že majonéza není jen k jídlu? I když je oblíbeným dochucovadlem, které si dopřáváme k­ masům nebo do salátů a pomazánek, její využití není nutné omezovat jen na prostor kuchyně. Dá se s ní totiž dobře vyleštit nábytek nebo se zbavit lepidla ze samolepek a díky obsaženým ingrediencím vám za ni poděkují i vlasy.

Vyčistí zašlý nábytek

Máte doma zašlý dřevěný nábytek? Objevila se na něm nevzhledná kolečka po mokrých sklenicích? Potřete ho majonézou, nechte asi deset minut působit a pak navlhčeným hadříkem vyleštěte. Nábytek bude zářit jako nový. Pokud vás trápí zbytky nálepek kdekoliv na nábytku nebo třeba na lednici, potřete místo majonézou, nechte zbytky lepidla a papíru důkladně nasáknout a poté hadříkem setřete.

Majonéza obsahuje olej, který je dokonalým mazivem pro vrzající dvířka nebo zásuvky. Můžete ji použít místo klasického promazávacího oleje nebo vazelíny. Stačí vzít trochu tohoto dochucovadla, natřít s ním panty a několikrát dveře či zásuvku otevřít a zavřít. Přebytečnou majonézu jednoduše setřete utěrkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyleští nerezové spotřebiče

Nerezové spotřebiče sice hezky vypadají, ale mají jednu nevýhodu – je na nich vidět každý otisk prstu. Vlhký hadřík sice odstraní nečistoty, ale se šmouhami si často neporadí. V takovém případě pomůže opět olej obsažený v majonéze. Naneste velmi malé množství na papírovou utěrku a dobře rozleštěte, rozdíl bude znatelný.

Čtěte také:  Sušení prádla uvnitř doma lze urychlit. Odborník radí, jak na to

Olej jako hlavní složka majonézy dokáže promastit ruce, majonéza se tedy dá použít místo krému. Olejové zábaly svědčí také suchým a namáhaným vlasům. Majonéza ale obsahuje pro vlasy daleko víc prospěšných látek, například žloutek nebo citronovou šťávu, takže dodává vlasům lesk a pružnost. Vetřete ji do umytých vlasů, nechte chvíli působit a důkladně smyjte. Majonéza také bezbolestně zatočí s vešmi u dětí. Naneste větší množství a nechte působit přes noc, spolehlivě vši zadusí.

Zdroj: https://premeditatedleftovers.com/naturally-frugal-living/20-unusual-and-frugal-uses-for-mayonnaise/