Bilkoviny

Pestrý jídelníček plný bílkovin dodá energii na celý den. Tělo bude v rovnováze a spokojené

Nejlepším způsobem, jak doplnit bílkoviny, je jíst drůbeží maso. Také telecí a libové vepřové a vejce. Dále byste do své stravy měli zahrnout spoustu luštěnin a ořechy, například pistácie nebo mandle. Jsou totiž bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Dále je vhodné jíst větší množství mléčných produktů, jako je tvaroh, čerstvý sýr, řecký jogurt a jiné. Jen pozor u lidí, kteří mají potíže s ledvinami. Co si dopřát pro doplnění bílkovin v denní stravě?

Co ke snídani

Ke snídaní si udělejte omeletu s tvarohem, rajčaty a petrželkou. Nebo krajíc celozrnného chleba, lučinu, zeleninu, obilnou kávu. Anebo kaši s jablky, skořicí a čaj.

Zdroj obrázku: Pixabay

Co na svačinku

Ke svačince si dopřejte hrst ořechů nebo pomerančový salát, melounový salát nebo salát s hnědou rýží a tuňákem s okurkou. Pijte vychlazený zelený čaj.

Oběd

Oběd by měl být vyvážený, měl by vás zasytit a doplnit energii. Pokud sníte oběd, který není výživný, cítíte se unavení a za hodinu máte hlad. Doporučujeme, abyste si dopřáli například polévku z červené řepy se zakysanou smetanou, grilované kuřecí prso, zelené fazolky, jablečný džus. Nebo hovězí vývar, pohanku se smaženým vejcem, mrkev a jahodový kompot.

Zdroj obrázku: Freepik

Druhá svačinka

Pokud máte hlad, dopřejte si druhou svačinku. Pokud ale hlad nemáte, nenuťte se do jídla nebo si dopřejte pouze kousek zeleniny. V prvním případě je skvělý ovocný salát, jogurt, limetková voda nebo mrkvový koláč. Na zapití si dopřejte zelený čaj s jasmínem. Doporučujeme koupit sypané čaje, nikoli pytlíkové.

Co k večeři

Grilovaný nebo pečený losos s hlávkovým salátem, rajčaty a vinným octem. Jako přílohu si dopřejte bulgur. Na zapití čerstvý pomerančový džus. Nebo také celozrnné těstoviny s krevetami, česnekem, petrželkou, citronovou šťávou a vodou. Rozhodně je z čeho vybírat. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Doporučujeme pestrý jídelníček dodržovat stále, ne pouze jeden den.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/protein