landscape-78058_1920

Pět cviků pro problémové partie stehna, zadek a břicho, které fungují

Pravidelně cvičíte všechny tělesné partie a výsledky se nedostavují? Pokud dodržujete správnou životosprávu i pravidelnost cvičení, dost možná děláte chybu jinde. Každá partie a k ní příslušný cvik má jasně daný postup tak, aby správně zabíral. Obzvláště potrápit vás v tomto směru mohou problémová místa, jako jsou stehna, zadek a břicho. Jak správně cvičit, abyste dosáhli kýženého efektu? 

Břicho

Sedy lehy

Jde o jeden z nejúčinnějších cviků na břišní svalstvo. Bohužel je velmi časté, že není prováděn správně. Základem správného provedení je plynulost, nikoliv trhavé a zbrklé pohyby, při kterých po chvíli bolí záda. Sed leh tkví právě v břišním svalstvu, jehož plynulým zatínáním pomáháme nadzvednutí horní části těla. Lokty a ramena držte v jedné linii, záda neohýbejte. Hlavu držte v plynulém navázání na páteř.

Zdroj obrázku: Pixabay

Sklapovačky

Cvik velmi podobný předchozímu. Při správném provedení sklapovaček dochází k posílení přímého i příčného břišního svalu, ale také svalu stehenního. Základem je nepokládat končetiny při cvičení na podložku. Svaly v tuto chvíli povolí, což je během cviku nežádoucí. Položte se na záda, končetiny natáhněte a zatněte břicho. Vydechujte při zvedání končetin, při jejich pokládání se nadechněte. 

Nohy a zadek

Výpad a výskok

Jde o jeden z nejlepších cviků pro dolní polovinu těla, díky kterému se zlepšuje stabilita, koordinace i funkce kardiovaskulárního systému. Při provádění výpadů s výskokem pamatujte na základní pravidla: odrážejte se oběma nohama, udržujte rovnováhu, provádějte dostatečně hluboký dřep a neprohýbejte se v bedrech. Ve vzpřímené poloze držte ruce podél těla, hlavu i trup udržujte rovné. Pokud bojujete se stabilitou, dejte ruce v bok!

Zdroj obrázku: Pixabay

Vzhůru do výšin

Položte se na záda a nohy zvedněte tak, aby s tělem svíraly pravý úhel. Držte je napnuté a pomalými pohyby je roznožujte a snožujte. Pozor na rychlost a zapojení svalstva. Při správném provedení se zapojí vnitřní i vnější strany stehen, při špatném zaděláte na problém hýždím i kyčlím. 

Bohyně

Rovná záda, podsazená pánev, mírně pokrčená kolena a rozkročené nohy. Toť poloha bohyně! S rovnými zády posuňte pánev maximálně na úroveň kolen a 30 vteřin v této poloze vydržte. Tento cvik protáhne svaly a buduje sílu stehen i hýždí. Zároveň je ale v tomto případě důležité pečlivě hlídat správné provedení, jinak hrozí úraz kolenou.