Pět důvodů, proč pít kávu každý den. Na tělo působí skvěle nejen kvůli kofeinu

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a málokdo z nás si bez kávy dokáže představit pondělní ráno. Ale věděli jste, že odborníci doporučují pít kávu každý den? Ano, díky vysoké hladině antioxidantů prospívá káva našemu zdraví i mysli. Zde je pět důvodů, proč byste měli kávu zařadit do své každodenní rutiny.

1.    Dávka energie

Nesčetné studie prokázaly, co už asi tušíte: kofein má povzbuzující účinky. Když pijeme kávu, blokuje se tzv. neurotransmiter adenosin. To má za následek zvýšení hladiny dopaminu, který je známý jako hormon štěstí. Zlepšuje se jím také krátkodobá paměť a reakční doba. Zároveň se po vypití šálku kávy zlepšuje nálada a roste úroveň energie.

Zdroj obrázku: Pixabay

2.    Káva jako antidepresivum

Káva nám očividně dodává energii a zlepšuje náladu, ale také může zachránit život. Vědci totiž zjistili, že lidé, kteří pijí více šálků kávy denně, mají snížené riziko vzniku deprese. Lze tedy konstatovat, že káva působí na psychiku jako antidepresivum. Po konzumaci kávy má mozek zvýšenou hladinu adrenalinu a dopaminu, což zase zvyšuje motoriku a motivaci. Takových účinků se dočkáte, pokud budete pít kávu 2 až 3× denně.

3.    Podpora při hubnutí

Ranní kávou nastartujete nejen sebe, ale také svůj metabolismus. Kofein dokáže zrychlit metabolismus až o 11 %! Jako jedna z mála přírodních látek kofein prokazatelně pomáhá při spalování tuků. Míra spalování tuků se zvyšuje o 29 % u lidí s mírnou nadváhou a o 10 % u lidí trpícími obezitou. Jedinou nevýhodou je, že tyto účinky se nejlépe projevují u nováčků v pití kávy. U lidí pijících kávu dlouhodobě postupně klesají. 

Zdroj obrázku: Freepik

4.    Může snížit riziko vzniku rakoviny

Díky antioxidantům má káva příznivé účinky na celé spektrum našeho zdraví. Ať už se jedná o prevenci vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, či ochranu srdce. Pití kávy dokáže chránit i před rakovinou, především před rakovinou jater a tlustého střeva. Pijáci kávy mají až o 40 % nižší riziko vzniku rakoviny jater a o 15 % nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

5.    Spojuje lidi

Káva je víc než jen lahodný nápoj, který prospívá našemu zdraví. Dokáže spojovat lidi. Fráze jako „zajít na kafe“, „přestávka na kávu“, „klábosení u kafíčka“ ukazují, jak velký účinek má tento nápoj na náš každodenní život a mezilidské vztahy. Společné pití kávy zlepšuje náladu, vytváří pocit sounáležitosti a zvyšuje pocit pohody. Tak neváhejte a pozvěte své přátele na šálek kvalitní kávy!

Zdroj: https://coffee-bike.com/blog-en/6-reasons-you-should-drink-coffee-every-day