Hand Girl Checks Temperature Water Splashing

Pět let bez mýdla a deodorantu: lékař podstoupil bizarní experiment, před hygienou varuje

Nadměrná čistota škodí a časté mytí zkracuje život. Málokdo si dokáže představit nemýt se, protože večerní rituál ve sprše nebo vaně je neměnný. Zatímco jsou jedinci, kteří nepřežijí bez koupele ani den, doktor James Hamblin se vzdal tradičního mytí, kosmetiky včetně mýdla a sprchového gelu a deodorantu na dlouhých pět let. Jaké jsou závěry jeho experimentu a proč doporučuje omezit kosmetiku?

Hamblinův příběh o nemytí

Těžko vypočítat všechny kosmetické přípravky, které se vyskytují v koupelně. Jsou jich desítky, v některých koupelnách ještě více, a existují výrobky snad pro každou část těla. Mezi nejčastější samozřejmě patří různé druhy mýdel, nesmí chybět sprchové gely, šampony, kondicionéry a tělové a pleťové krémy, za kterými stojí reklama a marketing nadnárodních kosmetických společností. James Hamblin se rozhodl, že se všech těchto přípravků vzdá na dlouhých pět let. Lékař z Yale School of Public Health a novinář následně svůj příběh zveřejnil ve své knize.

Zdroj obrázku: Freepik

Jen mýdlo na ruce

Hamblin se dostal k experimentu náhodou, když se přestěhoval a nedostávalo se mu finančních prostředků, posléze zjistil, že se cítí lépe a jeho pokožka je zdravější a netrpí na skvrny ani svědění. Rozhodl se proto zříci se všech kosmetických prostředků a omýval se pouze vodou, jedinou výjimkou bylo mytí rukou mýdlem. Během svého experimentu zjistil, že namísto pomoci je kosmetika pro kůži hrozbou, protože odstraňuje zdraví prospěšné mikroby.

Časté koupele škodí

Během pětiletého období nepoužíval Hamblin ani deodorant, přesto podle svých slov nezapáchal. Z toho důvodu doporučuje omezit hygienu a používání kosmetiky i ostatním, kteří se tohoto kroku obávají. Obdobný postoj zaujímají i další lékaři a odborníci, tento trend vyznávají i celebrity. V poslední době se o propagaci omezené hygieny postaraly herecké hvězdy Mila Kunisová a Ashton Kutcher, příznivců mezi slavnými navíc přibývá, protože kožní mikrobiom je základem pro zdravou pokožku a pro posílení obranyschopnosti těla.

Zdroj: https://www.sciencefriday.com/articles/book-showering/