top-view-fish-chips-plate-with-woman-holding-cutlery

Pět zlozvyků, které otevírají cestu rakovině. Na změnu není pozdě nikdy

Rakovina je obrovským strašákem, kterého se bojí asi každý z nás. Všichni jsme vystaveni riziku, že nás toto onemocnění potká. Jedinou šancí, jak toto riziko minimalizovat, je prevence. Pro to se ale musíte vzdát několika velkých zlozvyků, které možná máte ve svém životě. Co byste měli vyloučit ze svého života? Žádná z položek na seznamu vás jistě nepřekvapí.

Cigarety a alkohol

Přibližně 30 % případů rakoviny je spojeno s kouřením. Cigaretový kouř obsahuje více než 100 známých a 900 potenciálních karcinogenů. Z tohoto důvodu je škodlivé aktivní i pasivní kouření. Dávejte si proto pozor, pokud někdo kouří ve vaší blízkosti.

Pivo a víno v malém množství jsou pro lidský organismus zdravé. Nadměrná a hodně pravidelná konzumace alkoholu ohrožuje celé vaše tělo. Navíc zvyšuje hladinu estrogenů, což může způsobit rakovinu prsu. Alkohol ale může způsobit i rakovinu jiných orgánů v těle.

Zdroj obrázku: Freepik

Sůl a cukr

Sůl je v kuchyni surovinou, bez které se při vaření neobejdete. A tato položka na seznamu neznamená, že musíte sůl vyhodit z okna. Lékaři odhadují, že 1 ze 4 případů rakoviny žaludku je způsoben nadměrnou konzumací soli. Omezte v kuchyni její množství nebo používejte více jiné byliny, které chuť pokrmu doplní.

Rakovina se podle odborníků přímo živí cukrem. Cukr totiž vytváří ideální prostředí pro množení rakovinných buněk. Navíc si velkou konzumací cukru způsobíte mnoho dalších zdravotních problémů. Snažte se ho omezit a nahradit všude, kde to bude možné.

Nezdravé jídlo

Mezi nezdravé jídlo lze zařadit vysoce zpracované produkty, fast food, chipsy, hranolky, dorty a další sladkosti. Tyto potraviny obsahují karcinogenní látky a podporují vznik rakoviny. Přehánět byste to ale neměli ani s červeným masem. Obsahuje hodně hemoglobinu, který může dráždit výstelku střev, což vede k rozvoji rakoviny. Nemusíte se ho vzdávat, ale užijte si ho jen jednou za čas.

Zdroj: https://acibademinternational.com/news/10-bad-habits-that-cause-cancer/