Pití piva může přinést nečekané komplikace. Hrozí nemoc, o které nemá nikdo ponětí

Pití piva si užíváme hlavně během horkých letních dnů, na terasách restaurací nebo po dobrém obědě. Pivo však nemá jen dobré vlastnosti. Pivní břicho, problémy s alkoholem nebo i otok mozku. To vše s sebou může přinést nadměrné pití tohoto oblíbeného chmelového nápoje.

Pivní potomanie

Hyponatrémie je porucha elektrolytů charakterizovaná velmi vysokým nedostatkem sodíku v těle. Vystaveni jsou jí zejména sportovci – profesionální i amatérští. Vyskytuje se také u dětí a lidí trpících chronickým průjmem. Specifickou variací hyponatrémie je potomanie. Nazývá se také pivní potomanií nebo hyponatrémií konzumentů piva.

Jak naznačují tato pojmenování, tato porucha elektrolytů postihuje lidi, kteří pijí nadměrné množství piva. V důsledku nadužívání tohoto nápoje chudého na elektrolyty se v těle snižuje hladina sodíku a hladina vody stoupá. Příznaky jsou nevolnost, závratě, problémy se soustředěním a zmatenost.

Zdroj obrázku: Freepik

Lehká záměna

Tyto příznaky tedy můžeme velmi snadno zaměnit s účinkem alkoholu na naše tělo. Někdy jsou doprovázeny bolestmi hlavy a v těžkém průběhu křečemi a ztrátou vědomí. Příznaky jsou často nepostřehnutelné, pokud ke snížení hladiny sodíku dochází v dlouhodobém časovém úseku. Pokud však hladina tohoto prvku rychle klesne, může to vést k mozkovému edému, těžké hernii mozkového kmene, kómatu, a ve velmi extrémních případech ke smrti.

Jedno, dvě nebo tři piva u příležitosti letního grilování nepředstavují riziko potomanie. Je to tak vzácný stav, že nebyl ani lékařsky klasifikován až do roku 1971. Vystaveni riziku jsou hlavně lidé, kteří dlouhodobě pijí pivo pravidelně a kromě toho se nestarají o vyváženou stravu a fyzickou aktivitu. Takže pro zdravého člověka s dobrým jídelníčkem pivo nepředstavuje nic jiného než jen chutné osvěžení.

Zdroj: https://www.myamericannurse.com/beer-potomania-and-hyponatremia/