Plán ministryně Maláčové na obnovu ekonomiky stojí na zvýšení nákladů pro podnikatele

Obnova ekonomiky je po koronavirové krizi velkým tématem mnoha států. Některé to řeší efektivně, jiné pozvolna a u některých jsou návrhy zcela nepochopitelné. Bohužel se mezi tyto země řadí i Česká republika. Ministryně Jana Maláčová je přesvědčena, že cestou k tomu, jak obnovit ekonomiku naší země, je další finanční zatížení podnikatelů. Konkrétně v tom smyslu, že by se měla zvyšovat minimální mzda.

Shoda s odbory jako argumentace

Jako jeden z argumentů ministryně Maláčové je uvedena také shoda s odbory. Nutno říci, že jsou to právě odbory, jejichž role v tomto státě je taková, že jsou pro zvyšování mzdy v podstatě kdykoliv a komukoliv. Jejich chráněncem je zaměstnanec a na to, jaké dopady mohou mít jejich kroky na podnikatele, často nehledí. To se ukazuje i v tuto chvíli, kdy jsou pro zvyšování mezd, ať je situace v zemi jakákoliv.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvýšení hned dvakrát

Navýšení minimální mzdy by mělo být dokonce dvoufázové. Tedy jeden a následně potom hned druhý rok. A nepůjde o žádné drobné, což ministryně Jana Maláčová potvrdila i svým apelem: „Češi pracují v průměru déle než v sousedních zemích a za nízké mzdy. Cesta ke mzdovému dnu musí skončit! Naším cílem je minimální mzda alespoň na úrovni 50 procent průměrné mzdy. Prvním krokem je navýšení minimální mzdy na 18 tisíc Kč a další rok na 20 tisíc Kč“. Toto navýšení minimální mzdy by tak mělo dosahovat 47,4 % průměrné mzdy a podle dostupných dat by pomohlo asi 250 000 zaměstnancům.

Náklady pro podnikatele

Navýšit minimální mzdu je určitě chvályhodné, ale otázka je, zda na to přišla správná chvíle. V mnoha oborech nebylo možné po dlouhou dobu podnikat a řada podnikatelů musela zcela vyčerpat jakékoliv své rezervy. A kromě často směšných dotací na ně nyní vláda chystá další ránu, v podobě zvýšení nákladů na zaměstnance. To, že bude jejich pracovník dostávat více, v praxi znamená, že budou muset odvádět více státu na pojištění. Stát tedy možná papírově zalepí svůj velký vytvořený dluh a potěší nízkopříjmové skupiny. Ale řada těch, na kterých ekonomika stojí, dost možná skončí, jelikož další vzniklé náklady pro ně nebudou akceptovatelné.

Zdroj: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/s-odbory-panuje-shoda-minimalni-mzda-18-tisic-korun-je-cestou-jak-nastartovat-obnovu-ekonomiky