Coins Calculator Glasses Notepad Table Banking

Plán ministryně Maláčové na obnovu ekonomiky stojí na zvýšení nákladů pro podnikatele

Obnova ekonomiky je po koronavirové krizi velkým tématem mnoha států. Některé to řeší efektivně, jiné pozvolna a u některých jsou návrhy zcela nepochopitelné. Bohužel se mezi tyto země řadí i Česká republika. Ministryně Jana Maláčová je přesvědčena, že cestou k tomu, jak obnovit ekonomiku naší země, je další finanční zatížení podnikatelů. Konkrétně v tom smyslu, že by se měla zvyšovat minimální mzda.

Shoda s odbory jako argumentace

Jako jeden z argumentů ministryně Maláčové je uvedena také shoda s odbory. Nutno říci, že jsou to právě odbory, jejichž role v tomto státě je taková, že jsou pro zvyšování mzdy v podstatě kdykoliv a komukoliv. Jejich chráněncem je zaměstnanec a na to, jaké dopady mohou mít jejich kroky na podnikatele, často nehledí. To se ukazuje i v tuto chvíli, kdy jsou pro zvyšování mezd, ať je situace v zemi jakákoliv.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvýšení hned dvakrát

Navýšení minimální mzdy by mělo být dokonce dvoufázové. Tedy jeden a následně potom hned druhý rok. A nepůjde o žádné drobné, což ministryně Jana Maláčová potvrdila i svým apelem: „Češi pracují v průměru déle než v sousedních zemích a za nízké mzdy. Cesta ke mzdovému dnu musí skončit! Naším cílem je minimální mzda alespoň na úrovni 50 procent průměrné mzdy. Prvním krokem je navýšení minimální mzdy na 18 tisíc Kč a další rok na 20 tisíc Kč“. Toto navýšení minimální mzdy by tak mělo dosahovat 47,4 % průměrné mzdy a podle dostupných dat by pomohlo asi 250 000 zaměstnancům.

Náklady pro podnikatele

Navýšit minimální mzdu je určitě chvályhodné, ale otázka je, zda na to přišla správná chvíle. V mnoha oborech nebylo možné po dlouhou dobu podnikat a řada podnikatelů musela zcela vyčerpat jakékoliv své rezervy. A kromě často směšných dotací na ně nyní vláda chystá další ránu, v podobě zvýšení nákladů na zaměstnance. To, že bude jejich pracovník dostávat více, v praxi znamená, že budou muset odvádět více státu na pojištění. Stát tedy možná papírově zalepí svůj velký vytvořený dluh a potěší nízkopříjmové skupiny. Ale řada těch, na kterých ekonomika stojí, dost možná skončí, jelikož další vzniklé náklady pro ně nebudou akceptovatelné.

Zdroj: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/s-odbory-panuje-shoda-minimalni-mzda-18-tisic-korun-je-cestou-jak-nastartovat-obnovu-ekonomiky