Pletený svetr nechybí v žádném šatníku. S našimi triky bude stále vypadat jako nový

Svetr patří mezi pleteniny, které jsou poměrně náročné na údržbu. Pokud je vyperete na vysoký stupeň, mohou se srazit. Pokud je pověsíte jako klasické prádlo na sušák, mohou se vytahat a prověsit. Trocha speciální péče se vyplatí, aby vaše pleteniny vypadaly co nejdéle krásné a měly co nejdelší životnost. S metodami, které uvádíme níže, můžete oživit každý opotřebovaný svetr.

Jednorázový holicí strojek

Mírně opotřebovaný holicí strojek už nemusí být vhodný k odstranění chloupků, nicméně je velice užitečný právě na svetry. S jeho pomocí můžete odstranit drobné nevzhledné uzlíky a žmolky. Je ale důležité, abyste pleteninu pevně napnuli, například na stole, žehlicím prkně, se zatížením okrajů. Poté jemně ořezávejte svetr, jako byste si holili nohy. Pokud se bojíte proříznutí látky, můžete svetr oživit s pomocí kamenné pemzy. Extra jemné úplety můžete ochránit před poškozením tak, že pemzu obalíte nejlevnějšími silonovými ponožkami.

Zdroj obrázku: Freepik

Dětský šampon

Dalším způsobem, jak svetr oživit, je použít na něj lázeň. Existuje hned několik způsobů, které prospívají pletené látce, aby se z tvrdé stala opět měkoučkou. Do misky s vlažnou vodou přidejte pár lžic dětského šamponu. Do této směsi namáčejte svetr a poté jej jemně vymačkejte. Po této koupeli použijte nálev vody s mlékem smíchané v poměru 1 : 8. I do ní svetr ponořte. Další možností je použít fazolovou koupel. Nasypte 50 g bílých fazolí do 3 litrů vody a nechte odstát několik hodin. Vařte a poté nechte vychladit. Slijte a nálev uchovejte. Namočte do něj svetr na dobu 10 až 15 minut.

Slehlý svetr

Svetr, který není nadýchaný, můžete také ošetřit jednoduchou metodou. Abyste nezničili křehkou strukturu pleteniny, ponořte svetr do vody smíchané s prostředkem na praní (ten by měl být ve vodě rozpuštěn). Na poslední máchání přidejte kosmetický glycerin (100 ml na 4 l vody). Tím se vlákna pleteniny uvolní a svetr bude opět nadýchaný.

Zdroj: https://www.shefinds.com/how-to-prevent-hanger-bumps-in-the-shoulders-of-sweaters-and-how-to-get-rid-of-them-too/