Girl Kills Mold Home

Plíseň je nutné řešit ihned. Její výskyt v domovech není výjimečný

Houby na zdi se mohou objevit v každé domácnosti, na rozdíl od zdání nemají nic společného se špínou nebo nedostatkem hygieny. Nevzhledné výkvěty by nás však měly znepokojovat a nutit nás jednat, protože mají negativní vliv na naše zdraví a pohodu. V extrémních případech můžou být příčinou deprese a rakoviny.

Nebezpečí plísní

Plíseň na zdi je mimořádně nebezpečný jev, který má smrtelný vliv na zdraví a pohodu. Houby produkují chemikálie, takzvané mykotoxiny, které ač jsou pro lidské oko neviditelné, vykazují silné jedovaté vlastnosti. Například aflatoxin, který poškozuje játra a má karcinogenní účinek, ochratoxin, který je karcinogenní a toxický pro ledviny, sterigmatocystin, který je zodpovědný za rakovinu jater.

Plíseň na stěně v počátečním stádiu funguje téměř nepostřehnutelně, lidé, kteří zůstávají v místnostech, kde je přítomná, cítí chronickou únavu, bojují proti bolesti žaludku, bolesti hlavy, opakující se sinusitidě nebo rýmě, mohou mít také problém s udržením rovnováhy. V další fázi plíseň ovlivňuje také oči a pokožku, což způsobuje například vyrážku.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se zbavit plísní

Boj proti plísním by měl začít hned po jejich objevení. Jedním z nejjednodušších a nejpopulárnějších způsobů odstranění houby je samozřejmě využití služeb profesionálů. Ti nejprve rozpoznají typ výkvětů a aplikují správně vybrané specializované prostředky.

Fungicidy lze použít dvěma způsoby – povrchovou nebo takzvanou metodou ponoru. Na povrch houby lze působit tepelnou metodou, která spočívá v opalování výkvětů pomocí hořáku a následném nanesení fungicidu, vyčištění povrchu a jeho ochraně před opětovnou infekcí. Druhá metoda zahrnuje použití fungicidů. Další fází je omítnutí stěny a její zakrytí ochranným prostředkem proti opětovnému výskytu houby.

Zdroj: https://health.ri.gov/healthrisks/mold/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/288651, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC145304/, https://www.moldmedics.com/how-do-professionals-remove-mold/, https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/fungicide