Happy Woman Carrying Houseplant

Plíseň v substrátu pokojových rostlin pomůže vyřešit trouba nebo skořice

Plíseň na květinách nejen vypadá ošklivě, dokáže být i velmi škodlivá. A to nejen pro samotné rostliny, ale i pro nás. Vytváří se hlavně v chladnějším období a tehdy, když to přeháníme se zaléváním. Naštěstí existují triky, jak se plísně zbavit jednou provždy.

Pečení substrátu

Může se stát, že nevědomky koupíme půdu infikovanou houbami nebo škůdci pohlcujícími naše rostliny. Může to být stejné, vysadíme-li květiny v půdě přinesené ze zahrady nebo louky. Aby se zabránilo plísním předem nebo aby se odstranila již viditelná, stojí za to vysušit půdu v troubě před výsadbou květin. Díky tomu se zbavíme nechtěných škůdců v substrátu.

Abychom toho dosáhli, vyhodíme bílý povlak a zbytek půdy přendáme do plachty a vložíme do trouby předehřáté na asi 90 stupňů Celsia. Tato teplota povede ke sterilizaci půdy. Při pražení půdy nesmí být zakrytá, měla by se odpařit. Necháme ji v troubě asi 30 minut, během této doby ji několikrát promícháme.

Zdroj obrázku: Freepik

Babiččina metoda

Tuto tradiční metodu před výsadbou rostlin se vyplatí používat pokaždé, nejen když si všimneme plísně. Díky tomu se zbavíme i neviditelných embryí a hub a škůdců, červů a larev a vajíček. Dávejte si proto pozor na kupovaný substrát a raději zainvestujte do dražšího modelu. I když to nemusí být vždy řešením.

Plíseň na půdě v květináči se stává problémem zejména na podzim, kdy zapomeneme, že květiny potřebují mnohem méně vody. Během mrazů jsou vlhkost a teplo v bytě ideální pro vývoj plísní. Potom může být skořice účinným způsobem, jak se zbavit plísní, ale stává se, že to nestačí. Dávejte si na tento problém pozor, protože může vést ke smrti vaší oblíbené rostliny.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/8354984/mold-on-houseplant-soil-prevent-treat