stitna-zlaza1

Plíživé onemocnění štítné žlázy ohrožuje každého desátého člověka. Prevence se rozhodně vyplatí

Štítná žláza je velmi důležitá. Bohužel ale podle statistik trpí jejím onemocněním každý desátý člověk. Jedná se o poměrně vážný problém, i když mluvíme o malém orgánu velikosti motýla vážícím 20–25 gramů. Žláza produkuje hormony, a pokud jich vydává málo nebo naopak hodně, je to špatné. V obou případech se jedná o velmi vážné následky na zdraví.

Koho se onemocnění štítné žlázy týká

Odhaduje se, že až dvacet procent lidí trpí onemocněním štítné žlázy. Bohužel velká většina případů se týká žen, které toto onemocnění postihuje až desetkrát víc než muže. Jedná se především o sníženou nebo naopak zvýšenou funkci štítné žlázy. Dále jsou časté nádory tohoto orgánu. Dobrá zpráva ale je, že ne všechny jsou zhoubné, tedy většina z nich je maligní.

Zdroj obrázku: Freepik

Co vnímat

Mezi hlavní příznaky patří letargie, pochmurná nálada a nedostatek elánu. Pacienti si mohou všímat problémů s hubnutím nebo naopak s přibíráním. Mohou se také objevit choroby srdce a zvýšená hladina cholesterolu, která se úzce pojí se snížením koncentrace hormonů ve štítné žláze. Hyperaktivita štítné žlázy se pozná neklidem a poruchami srdečního rytmu. Bohužel rakovina štítné žlázy o sobě nedá dlouhou dobu vědět, proto je vhodné samovyšetřování. Krk si jemně prsty přejíždějte, a pokud ucítíte v určitém místě zatvrdnutí nebo se při pohledu do zrcadla objevuje asymetrie, vyhledejte co nejdříve lékaře. Ne vždy se musí jednat o rakovinu. Dalšími příznaky jsou potíže s polykáním, dušnost, chrapot a jiné.  

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se tomuto onemocnění bránit

Jednoznačně se vyhýbejte chronickému stresu. Významně oslabuje imunitní systém člověka a způsobuje náchylnost k zánětům. Dalším ovlivňujícím faktorem jsou toxiny obsažené v ovzduší. Také nedostatek nebo nadbytek jódu způsobuje onemocnění štítné žlázy. Složky, jako jsou zinek, železo, selen, vitaminy skupiny B, C a D, by měly být samozřejmostí. Jednoznačně dbejte na zdravý životní styl, jezte pestře a hýbejte se. Vyhýbejte se stresu a kouře z cigaret.  

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8541-thyroid-disease