Woman Pouring Water Into Glass

Po létě potřebuje organismus pročistit. Základem detoxikace je pitný režim

Léto bývá ve znamení promenád v plavkách, ale také sezónou plnou grilovaček, popíjení koktejlů a ochutnávání zmrzlin všeho druhu. Není divu, že je břicho nafouknuté a přibyla nějaká kila navíc. Metabolismus trpí, přitom apetit rozhodně nechybí, což ještě zhoršuje celkový stav trávení. Co dělat? Je načase detoxikovat organismus pomocí nejjednodušší metody. O jakou jde? Správně nastavený pitný režim umí zázraky, vodu může vhodně doplnit citron i skořice.

Málo vody i vlákniny

Začít ráno šálkem kávy? Tak tudy cesta rozhodně nevede. Trávení je zatížené toxiny a organismus kily navíc právě kvůli nezdravému jídelníčku. Problémem je stravování i nedostatek pohybových aktivit, což jsou dva klíčové faktory vedoucí k nárůstu hmotnosti a k obezitě. Mezi doprovodnými jevy pak nechybí bolesti břicha a časté zácpy, protože se zapomíná na hydrataci a příjem vlákniny. Pro rozhýbání metabolismu je tedy klíčové dodržovat pravidelný pitný režim a každodenní jídelníček doplnit o produkty s vysokým obsahem vlákniny.

close-up-young-womans-hands-slim-belly
Zdroj obrázku: Freepik

Vzpruha nalačno

Co znamená pravidelně hydratovat? Rozhodně se musí začít hned po probuzení, kdy se doporučuje vypít sklenici vody nalačno. Voda nesmí být studená, vhodnější je o pokojové teplotě, aby nedošlo v těle k šoku, k tomu se nabudí trávení. Voda se používá neperlivá a může se ochutit pár kapkami čerstvé citronové šťávy. Citron obsahuje řadu prospěšných vitamínů a antioxidantů, které posílí obranyschopnost těla, současně detoxikuje a vyplavuje ze střev nashromážděné škodliviny.

Skořice pro zlepšení trávení

Kromě citronu, který pozitivně působí rovněž na pokožku, se může přidat špetka mleté skořice. Toto koření je známé svými antioxidačními a protizánětlivými účinky, zlepšuje fungování střev i kardiovaskulárního systému. Skořici mohou zařadit do jídelníčku pacienti s vysokým krevním cukrem, protože reguluje jeho hladinu. V kombinaci s citronem zrychluje střevní peristaltiku a chod střev, což uleví nejen samotnému trávení, ale zbaví také kil navíc.

Zdroj: https://health.ucdavis.edu/blog/good-food/why-its-important-for-you-to-drink-water-and-stay-hydrated/2022/07, https://www.healthline.com/nutrition/10-ways-to-boost-metabolism, https://www.healthline.com/nutrition/drinking-water-in-the-morning, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-lemon, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318382