Po padesátce se objeví první problémy s metabolismem a s hubnutím. K nastartování těla není nutný pohyb, stačí si trochu přikořenit jídlo

Jak člověk stárne, jeho metabolismus se zpomaluje. Jídla, která jsme ve dvaceti spořádali, byla rychleji trávena. Nyní ale zůstávají v žaludku déle a necítíme se po nich dobře. Trávení můžeme usnadnit přechodem ke snadno stravitelným pokrmům a vyhýbáním se těžkým jídlům. Sem patří smažené jídlo, pokrmy z mouky konzumované s tuky, sladkosti. Také bychom se měli vyhýbat potravinám, které nadýmají (luštěniny, brukvovitá zelenina).

Zlepšení metabolismu

Významně mohou pomoci bylinky a koření. Pokud toužíte po rychlejším a efektivnějším metabolismu bez nadměrné plynatosti, připravte si každý den bylinný čaj, například z kořene zázvoru nebo i dalších bylin a koření, které vám níže představíme.

Zázvor

Zázvor zlepšuje metabolismus a má protizánětlivé vlastnosti. Jeho dalším pozitivem je antioxidační činnost. Gingerol – což je jedna z účinných látek obsažených v zázvoru – urychluje spalování viscerálního tuku podobně jako třeba kapsaicin v chilli papričkách či piperin v pepři.

Zdroj obrázku: Freepik

Koriandr

Koriandr je milovaná i nenáviděná bylinka. Jsou lidé, kteří jeho chuť zbožňují, a naopak ti, kteří ji nesnáší. Koriandr je zkrátka výrazná bylinka, která se ale používá k léčbě zažívacích obtíží. Koriandr se používá také ve formě oleje ze semen. Ať olej, nebo listy, koriandr eliminuje střevní plyny, stimuluje sekreci žaludeční šťávy, usnadňuje tok žluči a trávicích šťáv do dvanáctníku, čímž zlepšuje trávení.

Kmín

Kmín je skvělý proti nadýmání, ale pomáhá také střevům pracovat efektivněji. Má diastolický účinek, podporuje funkci jater. Kromě pečiva si z něj můžete připravit infuzi (1 lžičku kmínu zalijte v hrníčku horkou vodou a pijte, jakmile směs vychladne) nebo třeba kmínovou polévku. Obsažený je také v bylinných přípravcích.

Rozmarýn

Rozmarýn podporuje trávení tuků a zlepšuje funkci jater.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-reset-metabolism