Po vypití kávy běží většina lidí rovnou na toaletu. Na tento jev se zaměřili i odborníci

Pokud jste pravidelnými konzumenty kávy, určitě víte, jak to chodí. Ráno si uděláte čerstvou kávu a dobrou snídani, a po kávě musíte hned letět na záchod. Patří to mezi nevýhody pití toho lahodného moku, který milují miliony lidí na celém světě. Čím je tento problém způsobený?

Vědci zjišťovali, proč nás káva nutí jít na záchod

Spojitost mezi kávou a potřebou jít na toaletu nebyla moc jasná ani vědcům, kteří ji zkoumali. Nakonec ale došli k určitému závěru. Ten ukazuje, že káva obsahuje látku, která vyvolává pohyb střev, a tím pádem musíte na toaletu co nejrychleji. Některé studie dokonce ukazují, že je v tomto ohledu mnohem účinnější káva než teplá voda, kterou většina lidí pije pro pročištění střev.

Nezáleží přitom na tom, jestli káva obsahuje kofein, nebo ne. Některé studie uvedly, že kromě kávy může stejné pocity navodit také pití čaje. Kofein ale nezpůsobuje potřebu jít hned po vypití kávy na záchod. Jak si tedy tento jev vysvětlit? Tlusté střevo patří mezi naše největší orgány. Zažívá tři typy kontrakcí, které ovlivňuje hned několik faktorů.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva uvolňuje některé hormony v našem těle

Káva může stimulovat motorickou aktivitu tlustého střeva během několika minut po vypití kávy. Pravdou také je, že někteří svůj nápoj ani nedopijí a potřebují jít na toaletu. Káva může vyvolat pocit, že se tlusté střevo potřebuje pohybovat, a vy tím pádem máte potřebu jít na velkou. Káva navíc obsahuje gastrin, což je hormon, který se během pití kávy také může vylučovat.

Některé sloučeniny, které se nacházejí v kávě, tak mohou ovlivnit funkci střev. A záleží na tom, jestli si dáváte kávu černou, nebo s mlékem? Ne ve všech případech. Pokud ale máte alergii na mléko nebo složku, kterou obsahuje, můžete si být jistí, že se příznaky projeví hned do několika minut. Vyzkoušejte si, jestli vás ovlivní pití kávy bez smetany, nebo s ní.

Zdroj: https://www.sciencefocus.com/the-human-body/why-does-coffee-make-me-need-a-poo/