Pocit těžkých nohou nemusí znamenat jen únavu. Při pravidelných problémech se vyplatí zpozornět

Každý z nás je někdy unavený po celém dni v práci nebo po náročné práci na zahradě. Ve většině případů tento pocit po hřejivé koupeli přejde. U některých lidí ovšem přetrvává a potýkají se s ním pravidelně. Pocit těžkých, dřevěných a ztuhlých nohou má své příčiny. Rozhodně se neobjevuje bez důvodu. Podívejte se, z jakého důvodu se pravděpodobně objevil právě u vás.

Křečové žíly nebo ateroskleróza

Křečové žíly jsou častým problémem žen a jednou z nejčastějších příčin těžkých nohou. Lidé s křečovými žilami si často stěžují na opakované otoky kotníků nebo bolestivé křeče v lýtkách při chůzi. Jestli máte tento problém navíc v rodině, měli byste se poradit s lékařem, co můžete udělat pro prevenci tohoto problému, protože jakmile se rozvine, nebude to pro vás nic příjemného.

Ateroskleróza v tepnách nohou může mít velmi nepříjemné příznaky. Při chůzi můžete pociťovat ostrou bolest ve svalech, která může dokonce na chvíli úplně zmizet. Postupem času se bolesti objeví i v klidu. Ateroskleróza se může rozvinout v cévách po celém těle. Jestli ji máte v nohou, existuje vysoké riziko, že bude i jinde v těle. Lékař by vám měl z tohoto důvodu udělat hloubkovou diagnostiku a doporučit vhodnou léčbu.

Zdroj obrázku: Freepik

Přetrénování nebo syndrom těžkých a neklidných nohou

Pravidelná fyzická aktivita je pro lidské tělo velmi přínosná, ale nesmíte to přehánět. Příliš časté nebo intenzivní cvičení může vést k přetížení svalů a pocitu tíhy nohou. Nejzranitelnější jsou v tomto ohledu začátečníci, kteří zatím neznají své limity a mají pocit, že čím více budou cvičit, tím lepší to pro ně bude. Opak je pravdou, protože svaly si musí zvykat postupně.

Syndrom neklidných nohou způsobuje, že potřebujeme neustále hýbat nohama. Stehenní a lýtkové svaly jsou ale neustále aktivní, což po nějaké době způsobí jejich přetížení, stejně jako v případě přetrénování. Lékaři zatím neví, co může být příčinou tohoto syndromu, ale základem pro zmírnění příznaků je dostatečné množství spánku a pravidelná doba, po kterou budete chodit do postele.

Zdroj: https://www.navascularclinic.com/blog/why-do-my-legs-feel-heavy-and-how-can-i-get-this-cured