nails-865121_1920 (1)

Podceňované změny na nehtech mohou vést k závažným problémům a zdravotním komplikacím

Nehty jsou, obzvláště u mužů, často opomíjenou součástí lidského těla, avšak ruce jsou jednou z prvních věcí, kterých si na druhých všímáme. Primárně u žen jsou pak upravené nehty očekávány. Bohužel až 20% populace trpí nejrůznějšími nehtovými onemocněními, která vedou k jejich poškození či úplnému ztracení. Jak tedy správně rozpoznat a léčit nehtová onemocnění? 

Onycholýza

Onycholýza je charakteristická oddělením nehtu od nehtového lůžka. Často je projevem onemocnění kůže, infekce či zranění. V prvních chvílích se projevuje bílými fleky, které se postupně rozšiřují, až dojde k oddělení nehtu. U onycholýzy je důležitou součástí léčby odstranění umělých nehtů, zastřižení přírodního nehtu na co nejkratší délku a pravidelná dezinfekce. V případě, že není provedena léčba, může se onycholýza rozšířit na další nehty, kterým následně hrozí chirurgické odstranění. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Psoriáza 

Psoriáza nehtů je onemocnění, které je nejčastěji důsledkem lupénky. Nejcharakterističtějšími projevy tohoto onemocnění jsou změny ve zbarvení nehtů, tvorba jamek a prohlubní. Mezi další příznaky patří drobení nehtů či onycholýza. Léčba psoriázy bývá často přehlížena, ač jde o dlouhodobý proces, který vyžaduje mnoho trpělivosti. Pacient by měl používat především přípravky s vitaminem A, vitaminem D3, močovinou a kyselinou salicylovou. 

Kvasinková infekce

Toto onemocnění se nejčastěji objevuje na nehtech na nohou a je způsobeno kvasinkovou infekcí Candida. Nejčastěji se přenáší v bazénech, saunách či tělocvičnách. Hlavními příznaky jsou změna barvy nehtu, otok i bolest. Pacientům jsou nejčastěji doporučovány přípravky obsahující azol, aliloamin a antibiotika. V pokročilé kvasinkové infekci přichází na řadu itrakonazol, flukonazol nebo terbinafin.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zarůstání nehtů

Zarůstání nehtů ovlivňují dva faktory – genetika a nevhodná obuv. Okraje nehtu zarůstají do měkké kůžičky, která je po stranách nehtů. Ta je pak na dotyk bolestivá, zčervenalá a oteklá. Zarostlý nehet je nejen esteticky i fyzicky nepříjemný, ale zároveň s sebou přináší riziko infekce. V případě lehké formy postačí pomoc pedikérky a koupele nohou v teplé vodě. U vážných případů přichází na řadu chirurgické odstranění, při kterém je nehet stržen.