Podceňovat bušení srdce a brát ho jako banalitu může znamenat velká rizika pro zdraví

Nadměrný tlukot srdce může být spojen s celou řadou zdravotních potíží, od naprosto triviálních až po ty, které mohou představovat zdravotní riziko. O tom, zda je třeba podniknout nějaké kroky v řešení problému, by měl vždy rozhodnout lékař. Pojďme se seznámit s příčinami, které jsou nejběžnější:

  • kardiovaskulární vady
  • úzkostné poruchy
  • syndrom sobotní noci
  • hormonální změny
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co znamená syndrom palpitace?

Definicí tzv. syndromu palpitace je subjektivně pociťovaný nepříjemný pocit, vyvolaný nadměrným, pomalým či nepravidelným bušením srdce. V běžném režimu jej i u naprosto zdravého člověka může vyvolat třeba šálek kávy. Někdy se však za palpitací může skrývat i vážnější problém, se kterým je nutné obrátit se na lékaře.

V případě vzniku kardiovaskulární choroby či projevu vrozené srdeční vady se kromě bušení srdce objevují i další příznaky. Jedná se o bolest na hrudi, rychlé dýchání, závratě a vysoký krevní tlak. Zda máte vysoký tep si můžete snadno změřit. Hranicí v počtu úderů, která se považuje za rizikovou, je 100 tepů za minutu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ne vždy se jedná srdeční chorobu

Pojďme si říct jednu důležitou věc: pokud jste se s palpitací setkali, neznamená to, že automaticky trpíte kardiovaskulární chorobou. Velmi často se subjektivně zvýšené bušení srdce objevuje jako důsledek dlouhodobého stresu či panických atak. V takovém případě vás může syndrom palpitace dokonce budit během noci. 

Viníkem nadměrného bušení srdce může být i alkohol. Slyšeli jste už o tzv. syndromu sobotní noci? Po náročném večírku, kdy jste popíjeli nebo se dokonce setkali s jinými drogami, je syndrom palpitace poměrně běžným jevem. Jak jsme již zmiňovali, příčina může tkvět také v hormonálních změnách a například během menopauzy. 

Jedna důležitá rada na závěr: vždy je důležité hledat příčinu, a hlavně se nestresovat. Nezapomeňte, že i v případě neobvyklé srdeční činnosti může jít o naprostou banalitu. Zároveň ale myslete na prevenci, dodržujte zdravý životní styl a pečujte o své tělo i ducha.