Houseplants 791120 1280

Pokojové rostliny často čelí náporu škůdců, kterých se zbavíme úplně jednoduše

Škůdci, kteří se objevují na pokojových rostlinách, dokážou zkazit radost každému zkušenému i méně zkušenému pěstiteli. Je třeba si uvědomit, že rostliny pěstované v bytech a na balkoně vyžadují zvláštní péči. Podle odborníků bychom se měli vyhnout chemickým přípravkům a sáhnout spíše po přírodních hnojivech. Jak se škůdci bojovat a čemu všemu v boji proti nim věnovat pozornost? 

Proč se na pokojové rostlině objevují škůdci? 

Možná se vám zdá divné, že i pokojová rostlinka může být napadena malými broučky, mšicemi nebo jinými druhy škůdců. Ale věřte, že je to velmi častý problém. Pěstování vevnitř je složitější než venku, protože v domě neexistují žádní přirození predátoři, kteří by škůdce ničili. Ačkoli mohou být pokojové rostliny napadeny během celého roku, nejzranitelnější jsou v zimě, kdy jsou rostliny ve fázi klidu, jsou slabší, a tedy náchylnější k napadení. Abychom se zbavili těchto malých nezvaných hostů, je důležité vědět, odkud pocházejí. Zde je několik nejčastějších míst a důvodů: 

  • pytel se zeminou,
  • otevřené dveře a okna,
  • přenos z řezaných květin z obchodu,
  • přenesení rostliny zvenku,
  • napadení škůdci již v obchodě.
Zdroj obrázku: Pixabay

Proč použít přírodní insekticidy

Odborníci nedoporučují používat chemické insekticidy nejen kvůli tomu, že jsou zdraví škodlivé, ale také proto, že si proti nim škůdci časem vypěstují imunitu a stávají se vůči nim rezistentní a stále se vracejí. Proto se doporučují přírodní prostředky, které jsou bezpečnější, levnější a účinnější. Pokud na svých pokojových rostlinách najdete nějaké škůdce, jednejte rychle a okamžitě zahajte „léčbu“! Předejdete tak jejich množení a napadení dalších rostlin.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nejlepším bojovníkem je mýdlo!

Ano, čtete správně! Jako nejlepší domácí insekticid vám poslouží pár kapek šetrného, tekutého mýdla rozpuštěného ve vodě. Smíchejte 1 čajovou lžičku jemného tekutého mýdla se 4 šálky vody v lahvi s rozprašovačem a směs nastříkejte přímo na rostlinu. Díky této vychytávce se zbavíte mšic a roztočů. Pokud potřebujete silnější prostředek, přidejte k této směsi 1 čajovou lžičku červené papriky nebo pepře, případně 1 hrnek octa. Takto jednoduše se zbavíte škůdců, kteří se k vám už nebudou chtít vracet. 

Zdroj: https://homesteadbrooklyn.com/all/2017/1/17/common-insects-pests-on-houseplants