ginger-cat

Pokud kočka mění návyky na toaletě, je důležité najít příčinu

Domácí mazlíčci jsou oblíbenou součástí domovů. Jejich přítomnost ocení nejen děti, ale i jednotlivci, de facto téměř většina lidí kromě alergiků. Psi a kočky patří k nejčastějším domácím mazlíčkům. Kočky mohou připomínat v některých případech lidi. Nemají totiž rády změny, takže si potrpí spíše na rutinu. Po čase tak zjistíte, jaké má vaše kočka zvyky. Jakákoli změna nebo odchylka v jejich rutině by pro vás měla být zdviženým prstem.

Změna může značit nemoc

Lidem, již sdílí domácnost s kočkou, určitě neuniknou jakékoliv změny. Jak jsme psali, kočky si zakládají na rutině. Sebemenší odchylka znamená potencionální problém. Zpozornit byste tak měli především tehdy, kdy kočka začne vykonávat potřebu mimo toaletu. Důvodem může být nemoc mazlíčka.

Zdroj obrázku: Freepik

Důvody

Existuje hned několik důvodů, proč kočka vykonává svou potřebu mimo určené místo. Prvním z důvodů může být konflikt mezi více domácími mazlíčky v domácnosti. Jestli máte pouze ji, můžete tuto možnost vyloučit. Dalším důvodem může být nespokojenost spojená s vámi, kterou vyjadřuje právě tímto způsobem. Někdy to ale nemusí nutně znamenat, že se jedná o naschvály. Jindy totiž může tímto způsobem upozornit na to, že je něco v nepořádku, a žádá vás o pomoc. V takovém případě neváhejte a navštivte co nejdříve veterináře.

Někdy za to může i samotná podestýlka. Kočky nesnáší zapáchající stelivo, takže je důležité stelivo pravidelně obměňovat.

Nepřirozené pohyby

Za tu dobu, co kočku máte, jste určitě nejednou viděli, jak se chodí vyprazdňovat. V případě, že zaznamenáte nějakou podezřelou změnu, třeba ve způsobu vykonání, kontaktujte veterináře. Tyto příznaky mohou značit problémy s urogenitálním traktem (urologický syndrom).

Jak vidíte, důvodů je opravdu více a určitě to nejsou všechny možné příčiny. Každé zvíře je individuální, proto neodkládejte návštěvu odborníka.

Zdroj: https://www.aspca.org/pet-care/cat-care/common-cat-behavior-issues/litter-box-problems