Sleep 1209288 1920

Pokud špatně spíte, vyvarujte se těmto čtyřem zásadním chybám

Dobrý spánek je nenahraditelný a dokáže pozitivně ovlivnit celý náš den. Ne nadarmo se říká „vyspat se dorůžova“. Že už si ani nepamatujete, kdy jste se dobře vyspali? Celou noc se převalujete ze strany na stranu a ráno se probouzíte nevyspalí? Následující řádky vám prozradí důvody, proč tomu tak je. 

Význam spánku

Obecně platí, že dospělý člověk by měl spát 6–9 hodin denně. I když je potřeba spánku značně individuální, tato doba spánku pomáhá organismu s jeho regenerací. Je nezbytná pro zachování fyzického i psychického zdraví. Kvalitní spánek má vliv i na kognitivní schopnosti jako je paměť, myšlení nebo logické uvažování. Pomáhá posilovat imunitní systém, a dokonce udržovat normální tělesnou hmotnost.

Zdroj obrázku: Pixabay

Příčiny nespavosti

Existuje mnoho věcí, které mohou narušit váš spánek, ale toto jsou některé z nejčastějších důvodů, které se možná týkají i vás: 

  • Umělé osvětlení a LED diody zhoršují spánek

Kontrolujete těsně před spaním e-maily, telefon nebo usínáte u zapnuté televize? Všechna tato elektronická zařízení vyzařují modré světlo, které potlačuje melatonin, hormon vyvolávající spánek. Veškerou elektroniku byste tedy měli vypnout alespoň hodinu před spaním.  

  • Kofein

Když se řekne kofein, většina lidí si představí šálek kávy. Ale už málo lidí tuší, že kofein obsahuje i černý a zelený čaj nebo jejich oblíbená hořká čokoláda. I tyto potraviny tedy mohou narušit váš spánek.

  • Nepravidelnost

Občas pracujete až do noci, jindy naopak chodíte „spát se slepicemi“? Ani tato nepravidelnost režimu kvalitnímu spánku neprospívá. Vstávejte a choďte spát každý den ve stejný čas.

  • Alkohol

Ano, sklenička vína může usnadnit usínání. Výzkumy však ukazují, že i když se vám po alkoholu lépe usne, ve druhé polovině noci bude váš spánek slabší a přerušovaný. Omezte pití alkoholu na 3 hodiny před spaním a pijte s mírou.

Pomoc z přírody

Pokud se řídíte výše nastíněnými radami a stále máte pocit, že by váš spánek mohl být kvalitnější, sáhněte po bylinkách. Například meduňka nebo kozlík lékařský pomáhají uvolnit tělo i mysl a zaručí vám ničím nerušený, klidný spánek.