Sleeps 4511479 1920

Pokud vás trápí nespavost, vyzkoušejte recept jeptišky z 12. století

Spánek je samozřejmě velmi důležitý. Pokud máme problémy s usínáním, můžeme se před spaním zkusit na chvíli projít, večeřet jen lehká jídla nebo izolovat ložnici od veškerého hluku a světla. Pokud vám ale tyto dobře známé rady nepomáhají, vyzkoušejte recept svaté Hildegardy, benediktinské jeptišky z Bingenu, která žila ve 12. století.

Hildegarda byla přírodovědkyní i lékařkou

Hildegarda pocházela z urozené rodiny a od dětství prý mívala různá mystická vidění. Od osmi let vyrůstala v klášteře, kde později převzala úřad abatyše. Za svůj život pak založila ještě dva kláštery, a ačkoliv trpěla mnoha nemocemi, dožila se úctyhodných 81 let. V katolické církvi je považovaná za svatou. Své vize sepsala do několika děl, psala také encyklopedická díla zabývající se medicínou, bylinkářstvím, či dokonce kosmologickými úvahami. Mimo jiné znala několik rad pro kvalitnější spánek.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hašené a petrželové víno pro lepší spánek

Jedním z jejích nejproslulejších receptů je tzv. hašené víno. Příprava je velmi jednoduchá. Jednu menší sklenici vína přiveďte k varu, povařte asi dvě minuty. Pak do něj rychle nalijte 20 ml studené vody, aby se prudce ochladilo. Pijte malými doušky před spaním. Jelikož prudkým vařením z vína vyprchá většina alkoholu, můžete si ho dopřávat i ve větším množství.

Pomoci navodit příjemný spánek nám může i další jeptiščin recept. Stačí vzít 12 g listů petržele a povařit je v jednom litru vína. Po pěti minutách nápoj odstavte, přeceďte přes síto a nalijte do lahví. Každý večer vypijte 200 ml (asi jednu sklenici) tohoto petrželového vína a uvidíte, že se kvalita vašeho spánku brzy zlepší.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hildegarda nedala dopustit ani na jablečný kompot s mákem. Nejprve povařte citronovou šťávu s vodou, přidejte špetku vanilky, muškátový oříšek, hřebíček, galgán a nakrájená jablka. Ještě chvíli povařte a odstavte z ohně. Nakonec přidejte 2–3 čajové lžičky máku. Jeptiška doporučovala konzumovat mák spíše syrový než vařený.

Zdroj: https://theotherjournal.com/2017/10/16/holy-high-hildegard-found-inspiration-grounded-garden/