Politý notebook nebo telefon lze ještě zachránit. Klíčem je nepanikařit a jednat rychle

Polili jste počítač nebo smartphone kávou či čajem? Jedná se o jeden z nejčastějších problémů spojených s elektronickými zařízeními. Bohužel mnozí z nás nevědí, jak správně jednat při této nehodě. Běžně lidé dělají stejné chyby, které tuto situaci ještě zhoršují. V takových chvílích musíte jednat rychle a určitě nepanikařit! Stres a hysterie vůbec nepomohou. Abyste neztratili cenné vybavení, měli byste postupovat správně. Níže najdete tipy, co dělat, když polijete elektronické zařízení.

Postup krok za krokem

V případě polití vodou nebo jakoukoli kapalnou látkou elektrických spotřebičů je hlavní věcí jednat rychle. Pokud jste měli tuto nepříjemnou nehodu, postupujte krok za krokem:

  1. Pokud bylo zařízení připojeno, okamžitě jej odpojte, vyjměte baterii a všechna externí zařízení. Nikdy nekontrolujte, zda funguje (často máme takový reflex), protože jeho aktivace může způsobit elektrický zkrat.
  2. Přístroj několikrát protřepejte, abyste vytřásli kapalinu, která mohla zatéci do štěrbin.
  3. Pomocí vhodného nástroje (například šroubováku) opatrně sejměte pouzdro zařízení a oddělte suché od mokrých prvků.
    Zdroj obrázku: Freepik
  4. Umístěte mokré prvky do misky se suchou rýží a poté je zakryjte papírovým ručníkem. Pokud je zaplavené zařízení malé a nepodařilo se vám ho odšroubovat, vložte ho celé do misky s rýží.
  5. Pokud všechny součásti zařízení důkladně vyschly, otřete je hadříkem z mikrovlákna navlhčeným čisticím prostředkem pro elektronická zařízení. Díky tomu nasajete všechnu vlhkost.
  6. K čištění vnějších prvků použijte destilovanou vodu.
  7. Osušte všechny části papírovým ručníkem.
  8. Nakonec proveďte bezpečnostní kontrolu. Spusťte zařízení. Pokud funguje, znamená to, že bylo řádně vysušené.

Sladký nápoj je ještě horší

Pokud se vám povedlo zařízení polít sladkým nápojem, po vyschnutí očistěte sladké skvrny isopropanolem a poté otřete přístroj hadříkem z mikrovlákna navlhčeným v destilované vodě.

Proces sušení závisí především na množství a typu rozlité látky, jakož i na velikosti zařízení.

Zdroj: https://www.advancedcomputers.co.nz/computer-tips/10-steps-to-save-your-device-from-liquid-damage/