Popáleniny a řezné rány se přihodí snadno. První pomoc najdete přímo v kuchyni

Každému už se jistě stalo, že se během přípravy oběda nebo večeře popálil nebo se pořezal nožem. Víte, jak se v takové situaci chovat a co udělat jako první, abyste si ulevili od bolesti? Některé postupy jsou známé, o jiných možná uslyšíte poprvé.

Použijte aloe vera, pokud ji doma pěstujete

Rostlina jménem aloe vera se hodí nejen na popáleniny, ale hodně lidí s ní léčí také pupínky nebo akné. Stačí jen odlomit list a vymačkat šťávu, kterou potřete popálené místo. I v samotné kuchyni najdete pomocníky. Jedním z nich je vaječný bílek. Ten má v sobě plasmu, která nahrazuje kůži, a proto se hodí při popáleninách. Stačí bílkem jen opatrně přejet po ráně, která se začne hojit.

Zdroj obrázku: Freepik

Dříve se hojně používala mouka, ale v dnešní době už se nedoporučuje. Pokud ale nechcete experimentovat, mějte po ruce mast nebo krém na popáleniny, který uleví okamžitě. Jestli se jedná o menší ranku, můžete ji strčit pod studenou vodu, ale jestli je rána větší a hlubší, nedělejte to, protože byste si do ní naopak mohli zanést nečistoty.

Místo studené vody můžete použít černý nebo zelený čaj

Popáleniny mohou vzniknout nejen v kuchyni, ale také na slunci. I tady je nutné o pokožku pečovat ještě před tím, než na slunce vyjdete. Namažte se opalovacím krémem a po příchodu domů pokožku hydratujte.

Zdroj obrázku: Freepik

Každý, kdo se někdy pořezal, určitě jako první věc udělal to, že co nejrychleji zastavit krvácení, jakkoliv drobné. Nejlepší je nechat krev chvíli odtékat a až poté začít ránu ošetřovat. Pomoci i tady může aloe vera, ale lze použít také med, který má protizánětlivé vlastnosti a pomůže od bolesti.

Jako další surovinu, kterou najdete v kuchyni pro první pomoc, můžete použít česnek. Regeneruje odřenou pokožku. Nakrájet na plátky můžete i bramboru a přikládat ji na bolavá místa. Podporuje tvorbu kolagenu a také zmírňuje akné. Pokud se lehce říznete při krájení masa nebo zeleniny, neváhejte a rozkrojte bramboru. Můžete buď využít plátky, nebo z ní vymačkat šťávu.

Zdroj: https://www.parkview.com/community/dashboard/treating-minor-cuts-and-burns-at-home