Smoothie 3697014 1920

Posilte imunitu v chladném období přirozeně zdravými potravinami a bylinkami

V chladných měsících je naše imunita více ohrožena. Všude lítají nejrůznější nemoci a současná koronavirová situace tomu také nepřidává. V zimě bývá vyšší riziko jakékoli nemoci hned z několika důvodů. Je to v důsledku sychravého počasí, vlhkého vzduchu, nízkých venkovních teplot, nedostatku slunečního záření, ale také malým množstvím sezónního ovoce a zeleniny, které by tělu dodaly potřebné vitamíny. Pojďme si proto říct, jaké potraviny je dobré zařadit do běžného jídelníčku v tomto ročním období, abyste se udrželi fit až do jara. Udělejte si doma posilující nápoj.

Příprava nápoje

Potřebovat budete tyto ingredience:

  • červenou řepu,
  • vařenu osolenou vodu,
  • kmín, česnek, trochu křenu, cukr,
  • krajíc chleba.

V prvním kroku oloupejte řepu a nakrájejte ji na kostičky. Vhoďte ji do mísy a zalijte ji vařenou osolenou vodou. Nyní přidejte podle své chuti kmín, kousek křenu, česnek, cukr a krajíc ideálně celozrnného chleba. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tuto směs nechte louhovat v temné místnosti přikrytou potravinovou folií po dobu pěti až šesti dnů. Poté tuto směs sceďte a pijte alespoň jednou denně. 

Zeleninu a ovoce koupíte i v zimě

Zima sice není ovocná ani zeleninová sezóna, ale rozhodně to neznamená, že nemáte co koupit. Výběr sice není takový, ale něco určitě najdete. V zimě obchody nabízejí zejména obrovské množství citrusů, mezi nejoblíbenější z nich patří asi mandarinky. Citrusy jsou bohaté na vitamíny a minerály, díky tomu posílí naši imunitu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V zimě nemusíte jíst jen studené ovoce a zeleninu z lednice. Co takhle se prohřát teplými jídly? Vyzkoušet můžete třeba zelnou polévku, která je velmi bohatá na vitamín C a vaši imunitu určitě posílí. Pokud máte rádi bylinky, zkuste si ráno k snídani vždy udělat bylinný čaj, místo toho ovocného. I to je dobrá cesta za posílením imunity.