Postarejte se o náhrobky blízkých, ztracený lesk a čistotu jim navrátí jednoduché metody

V listopadu vzpomínáme na své blízké a je to tak vhodná doba postarat se o čistotu rodinných hrobů. Můžete si na to vyrobit domácí prostředky na čištění, které nebudou stát mnoho peněz. Nejen déšť, ale také listy nebo sníh mohou pomníky a náhrobky poničit. Voskové skvrny zase vznikají kvůli svíčkám, které na hrobech nesmí chybět.

Jak smýt vosk z pomníku? Budou stačit dvě suroviny

Pokud máte spoustu svíček na pomníku, stane se snadno, že se vosk rozpustí a pomník znehodnotí. V takovém případě je nutné ho pravidelně čistit. Koupit si můžete prostředky, které jsou volně k prodeji, ale mnohem lepší bude si takový vyrobit, protože budete přesně vědět, z čeho se skládá. Chemické složky mohou kámen ještě více poškodit. Jak se tedy zbavit vosku?

Suroviny na výrobu čisticího prostředku najdete v kuchyni. K přípravě směsi totiž budete potřebovat pouze ocet a vodu. Do jednoho litru dejte tři lžičky octa. Do směsi pak namočte houbu a omyjte celý kámen. Poté ho otřete do sucha a můžete ho ještě ošetřit, aby se podobná situace neopakovala. Na údržbu takových památek se pak vyplatí investovat do produktů, které je skutečně ochrání.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejvhodnější jsou ekologické prostředky

I když se na první pohled může zdát, že se ocet na náhrobky nebo pomníky nehodí, pokud ho smícháte s vodou, povrchy nepoškodí. Navíc odstraňuje nečistoty a najdete ho v každé domácnosti. Je to velký pomocník nejen při úklidu. Neředěný ocet ale může změnit barvu pomníku nebo jeho strukturu a už nebude vypadat tak hezky. Je tedy nutné přemýšlet nad tím, jak ocet na čištění použijete.

Mezi další prostředky patří také citronová šťáva. Je to prostředek, který se hodí na odstraňování skvrn, i takových, které jdou normálně špatně dolů. Zkusit můžete také horkou vodu, která vosk rozpustí. Vyčištění skvrny z pomníku pak bude o dost jednodušší. Nepoužívejte ale nástroje, které náhrobek mohou poškodit, raději si vezměte do ruky dřevěnou špachtli nebo vařečku.

Zdroj: https://www.tipsbulletin.com/homemade-headstone-cleaner/