Postarejte se o náhrobky blízkých, ztracený lesk a čistotu jim navrátí jednoduché metody

V listopadu vzpomínáme na své blízké a je to tak vhodná doba postarat se o čistotu rodinných hrobů. Můžete si na to vyrobit domácí prostředky na čištění, které nebudou stát mnoho peněz. Nejen déšť, ale také listy nebo sníh mohou pomníky a náhrobky poničit. Voskové skvrny zase vznikají kvůli svíčkám, které na hrobech nesmí chybět.

Jak smýt vosk z pomníku? Budou stačit dvě suroviny

Pokud máte spoustu svíček na pomníku, stane se snadno, že se vosk rozpustí a pomník znehodnotí. V takovém případě je nutné ho pravidelně čistit. Koupit si můžete prostředky, které jsou volně k prodeji, ale mnohem lepší bude si takový vyrobit, protože budete přesně vědět, z čeho se skládá. Chemické složky mohou kámen ještě více poškodit. Jak se tedy zbavit vosku?

Čtěte také:  Varixy dolních končetin trápí velké procento žen. Jejich vzniku lze ale snadno předcházet

Suroviny na výrobu čisticího prostředku najdete v kuchyni. K přípravě směsi totiž budete potřebovat pouze ocet a vodu. Do jednoho litru dejte tři lžičky octa. Do směsi pak namočte houbu a omyjte celý kámen. Poté ho otřete do sucha a můžete ho ještě ošetřit, aby se podobná situace neopakovala. Na údržbu takových památek se pak vyplatí investovat do produktů, které je skutečně ochrání.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejvhodnější jsou ekologické prostředky

I když se na první pohled může zdát, že se ocet na náhrobky nebo pomníky nehodí, pokud ho smícháte s vodou, povrchy nepoškodí. Navíc odstraňuje nečistoty a najdete ho v každé domácnosti. Je to velký pomocník nejen při úklidu. Neředěný ocet ale může změnit barvu pomníku nebo jeho strukturu a už nebude vypadat tak hezky. Je tedy nutné přemýšlet nad tím, jak ocet na čištění použijete.

Čtěte také:  Brambory vaří každý, jen málokdo ale opravdu dobře. Jediná chyba je připraví o živiny i chuť

Mezi další prostředky patří také citronová šťáva. Je to prostředek, který se hodí na odstraňování skvrn, i takových, které jdou normálně špatně dolů. Zkusit můžete také horkou vodu, která vosk rozpustí. Vyčištění skvrny z pomníku pak bude o dost jednodušší. Nepoužívejte ale nástroje, které náhrobek mohou poškodit, raději si vezměte do ruky dřevěnou špachtli nebo vařečku.

Zdroj: https://www.tipsbulletin.com/homemade-headstone-cleaner/