Milkweed Aphids Aphis Nerii Stefanotis Leaf

Postřik s mlékem zlikviduje mšice na zahradních i domácích rostlinách

Pěstování rostlin na zahradě i doma v květináčích je oblíbeným koníčkem, kterému se věnuje spousta lidí. Přestože jim věnují náležitou péči, často se stane, že jsou rostliny napadeny nepříjemnými škůdci. Jsou to hlavně mšice, které dokážou rostliny oslabit. Jak proti nim bojovat?

Co jsou to mšice

Mšice jsou polokřídlým hmyzem, který žije paraziticky, kdy na napadených rostlinách saje jejich šťávu. Na světě žije na tři tisíce druhů mšic, z toho v Evropě se setkáme asi s osmi sty druhy. Mezi nejznámější patří mšice jabloňová, maková, bršlicová, hlohová či krvavá. Mšice jsou poměrně malé, měří jen 4 až 6 milimetrů. Barvu mohou mít zelenou až světle hnědou.

Za rok jsou schopny vyprodukovat až 16 generací, rozmnožují se tedy velmi rychle. I v tomto tkví jejich škodlivost. Rozlišujeme přitom primárního a sekundárního hostitele. Jsou jimi rostlina, na které mšice přezimují, a rostlina, na které se rozmnožují.

Zdroj obrázku: Freepik

Co pomáhá proti mšicím

Toho, že je rostlina napadená mšicemi, si všimneme většinou ve chvíli, kdy se podíváme na rostlinu zblízka. Mšice se obvykle vyskytují na spodní straně listů nebo na stoncích. Napadají nejen venkovní rostliny, ale také pokojovky.

Účinným prostředkem proti mšicím je postřik, který si koupíte v zahrádkářských potřebách. Existuje i levnější varianta, kterou můžete hned vyzkoušet. Stačí mít doma mléko.

Mléko jako postřik proti mšicím

Mléko obsahuje látky, které mšice nemají rády. Jeho výhodou je, že se nejedná i drahý prostředek, není na chemické bázi a je veskrze ekologické. Přitom má vysokou účinnost a mšice opravdu odpudí.

Vhodné je použít odtučněné mléko, pochopitelně čerstvé. Mléko nalijete do lahve s rozstřikovačem a postříkáte jím napadené rostliny. Aplikovat postřik byste měli obden do té doby, než se mšic zbavíte. Mělo by k tomu stačit několik dnů. Není tedy třeba mléko aplikovat denně.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html