zimni-boty

Posypová sůl dává zimním botám zabrat. Připravte ty své na novou sezonu včas

Řešíme to každou zimu a napřesrok zas a znovu. Nevzhledné bílé fleky na botách, které zde zanechává posypová sůl. Nejenže nevypadají pěkně, ale navíc jsou chemicky agresivní a poškozují materiál bot, který má větší sklony se začít odbarvovat, odlupovat a trhat. Neodolají ani ty nejdražší značkové boty. Ba právě naopak. Zejména pak kožená a koženková obuv trpí ze všeho nejvíce. Ve skutečnosti je možné ji před důsledky solného posypu chránit a my vám poradíme, jak na to.

Impregnace před sezónou

Hromadění soli na botách můžete snadno předejít tím, že se připravíte v předstihu a dopřejete své obuvi důkladnou očistu a dobrou impregnaci před vlhkostí. To je ochrání před vnikáním vlhkosti do vláken a struktur materiálu a zabrání i usazování soli.

Pokud doma nemáte profesionální hydroizolační impregnaci, použijte obyčejný olivový olej nebo vazelínu. Naneste zvolený prostředek na hadřík a horní část boty jím důkladně potřete. Nechte půl hodiny až hodinu zaschnout a můžete se vydat do ulic bez obav z promočení a prosolení bot.

Zdroj obrázku: Freepik

A jak je vyčistit?

1. Octový roztok

Ocet zředěný dostatečným množstvím vody vašim koženým botám neublíží, ale účinně je zbaví nechtěných solných skvrn. Úspěšně jej můžete použít i k ošetření obuvi ze semiše a dalších materiálů.

Nejprve je očistěte suchým hadříkem od hrubých nečistot, pak hadřík namočte do octového roztoku a třete povrch, dokud skvrny od soli nezmizí.

2. Teplé mléko

Osvědčená metoda našich babiček, které vždy věděly, jak udržet nejenom krásu, ale také čistý a bezchybný vzhled. Teplé mléko funguje na odstraňování zejména menších skvrn na malých plochách.

Zahřejte trochu mléka v mikrovlnné troubě nebo na kamnech, namočte do něho hadřík či vatový tampon a otírejte jím povrch boty, dokud všechny nevzhledné skvrny nezmizí.

Zdroj obrázku: Freepik

3. Mastné krémy

V kosmetické tašce žádné ženy nesmí chybět pečující mastný krém do mrazivého počasí, který zajistí, že pokožka nebude vlivem nízkých teplot podrážděná a popraskaná. Tytéž krémy ale svědčí také povrchu obuvi z přírodní či umělé kůže.

Vmasírujte větší množství krému do povrchu kožených či koženkových bot a počkejte, dokud jej materiál zcela nevsákne. S pomocí mastného krému zvládnete skvrny od soli vyčistit, ale také předcházet jejímu dalšímu usazování.

4. Citron

Zázračný žlutý plod si poradí i v tomto případě. Zřeďte citronovou šťávu trochou vody (použijte tu z čerstvého ovoce, samotná kyselina citronová není tak účinná) a očistěte solné skvrny. Poměr vody a šťávy závisí na materiálu, u těch odolnějších můžete ředit v poměru 1 : 1.

Zdroj: https://www.thespruce.com/remove-salt-stains-from-shoes-clothes-2147178