Potraviny před moly ochrání domácí repelenty a důkladné zabalení
Potravinoví moli se mohou objevit v každé domácnosti. Nejčastěji se s nimi setkáme v kuchyni, kde napadají volně ležící a přístupné potraviny. Kladou svá vajíčka do suchých produktů a živí se především moukou, obilovinami, krupicí, cukrem, těstovinami a vločkami. První známkou jejich přítomnosti bývá tenká bílá pavučina.
Jak se moli šíří?
Samička potravinového mola je schopná naklást až 170 vajíček. Larvy jsou tak silné, že se bez problému prokousají fólií nebo obalem. Do domácností si je nejčastěji přineseme spolu s nákupem, když se v některé potravině nacházejí jejich vajíčka. Abychom předešli jejich rychlému šíření, je nutné pečlivě zkontrolovat každou zakoupenou věc před uložením do skříněk. Škůdci se ale do bytů mohou dostat i otevřenými okny nebo větracími mřížkami.
Boj proti potravinovým molům by měl začít vyhozením všech kontaminovaných produktů. V další fázi důkladně očistíme vnitřek skříněk a zásuvek včetně všech zákoutí. Použít můžeme teplou mýdlovou vodu nebo saponát. Moli nemají rádi vysoké teploty, proto je můžete ze skříní „vyfoukat“ fénem. Nezapomeňte mrtvé jedince okamžitě vyhodit.
Bojujte proti nim vůněmi
Nejoblíbenějším domácím prostředkem proti molům jsou éterické oleje, především levandulový, hřebíčkový a eukalyptový. Smíchejte pár kapek z každého z nich s trochou vody, nalijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte dovnitř skříněk. Použít můžete i bobkový list a citrusové plody, případně sáčky s tabákem. Funguje také směs hřebíčku, vanilky, nového koření a levandule.
Lapače potravinových molů můžete nalepit na dvířka skříněk. Také je vhodné pořídit na potraviny nádoby, do kterých se jen tak nedostanou. Nejlepší volbou jsou skleněné s víkem, které má těsnění. Sypké produkty je dobré dát na den až dva do mrazáku, protože nízká teplota vajíčka a larvy spolehlivě zahubí. Do oken a ventilací nainstalujte moskytiéry.
Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-get-rid-of-pantry-moths-109729