zehlicka2

Pouze čistá žehlička se postará o krásné prádlo. Základem je pravidelná péče

Žehlení nepatří mezi oblíbené činnosti žen, i tak ale musí jednou za čas žehličku vytáhnout, aby oblečení bylo krásně rovné a hladké. Některé ženy si s čištěním žehličky hlavu nelámou, za několik měsíců se ale mohou objevit první problémy, kvůli kterým bude žehlit špatně, nebo ji bude nutné rovnou vyměnit za novou.

Pravidelným čištěním dosáhnete vždy skvělých výsledků žehlení

Nejčastějším problémem u žehliček je, že žehlicí plocha může být špinavá, nebo dokonce připálená. Když pak s takovou žehličkou jezdíte po oblečení, může se stát, že se nečistoty dostanou na prádlo, ale už nepůjdou vyprat. Proto je dobré po každém žehlení žehličku očistit, aby na ní nezůstaly nečistoty nebo prach, a tím pádem byla připravená na další žehlení.

Zdroj obrázku: Freepik

Jestli máte žehličku připálenou, je nejlepší ji očistit hned po žehlení. Čím déle budete otálet, tím hůře půjdou skvrny dolů. Nejdříve musíte počkat, až žehlička vychladne, a na čištění pomůže ocet, do kterého namočte vatové tyčinky a jemně vyčistěte otvory, kterými uniká pára. Ocet můžete použít i na celou plochu, jen si dávejte pozor, abyste pak plochu vzali ještě čistou vodou, protože zbytky octa mohou poškodit žehlené oblečení.

Na čištění můžete použít i další prostředky z domácnosti

Pomoci může i obyčejná pasta na zuby. Za tepla odstraňte kousky připálenin, nechte plochu vychladnout, na hadřík naneste pastu a vyčistěte zbytek plochy. Zubní pasta se kromě žehličky může využít například na šperky, protože vyčistí znečištěné části, které budou zářit jako nové.

Zdroj obrázku: Freepik

Ocet už jsme zmínili, můžete ho také nalít na hadřík a ten přiložit na žehlicí plochu. Nechte několik hodin působit a uvidíte, že nečistoty samy zmizí. Zkusit můžete také sůl, ale buďte opatrní při jejím používání. Sůl může žehlicí plochu poškrábat, i když na připáleniny bude skvěle fungovat. Nasypte ji na hadřík, žehličku zahřejte a přejíždějte po hadříku. Zrnka soli by se neměla dostat do napařovacích otvorů a žehličku pokaždé otřete o noviny.

Zdroj: https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-clean-an-iron