Honey Bees 337695 1920

Poznat pravý včelí med od padělku není těžké. Mnohé prozradí už etiketa

Jestli máte rádi med, tak určitě víte, že je velký rozdíl mezi pravým medem od včelaře a tím, který se může prodávat na ulicích nebo v obchodech. Přírodní včelí med totiž neobsahuje další přidané látky, které vůbec nespatřily úl. Proto je dobré sledovat, odkud med pochází, abyste si nekoupili pouze nějakou náhražku.

Nenechte se zmást a vždy kontrolujte etikety

Med kupujte od lidí, které znáte nebo kteří mají dobré recenze. Budete tak mít jistotu, že kupujete opravdovou kvalitu, za kterou si neváháte připlatit. Včelaři by o medu měli vědět všechno, takže se jich nebojte zeptat, co všechno med obsahuje. Štítek na sklenici od medu by měl obsahovat mimo jiné také jméno medu a údaje o včelaři – jak se jmenuje včelín, kde sídlí a telefon.

Neméně důležitá informace je, odkud med pochází. Mnoho včelařů v tomto ohledu lže a med může být z úplně jiného místa, než je deklarováno. Dávejte si také pozor, aby med nebyl nastavený například cukrovým sirupem, který ničí jeho léčivé vlastnosti. Pokud chcete vědět, jestli jste si koupili pravý med, nebo jste naletěli podvodníkovi, můžete si udělat jednoduchý test.

Zdroj obrázku: Pixabay

Med nepatří do horkých nápojů

Pro zjištění pravosti medu můžete zkusit následující trik. Nalijte do sklenice studenou vodu. Do té pomalu vložte lžičku medu, a pokud se bude rozpouštět, máte jistotu, že je pravý. Falešný med bude klesat ke dnu a rychle se smíchá s vodou. Pokud med zkrystalizoval, ještě před testováním ho rozpusťte. Teplota by ale neměla přesáhnout 40 stupňů. Ztratily by se tak jeho výživové hodnoty, ale také by se nemohl použít. Med by se tak neměl přidávat do horkých nápojů, vždy raději chvíli počkejte.

Přírodní a pravý med bude pravidelné odtékat ze lžičky. Je mnoho dalších způsobů jak zjistit, že je med padělaný nebo uměle upravovaný. Umělé například nikdy nekrystalizují – přírodní ztuhne během několika měsíců. Jestli kupujete med na podzim nebo v zimě, budou pravděpodobné falešné, protože budou plné cukru nebo jiných přísad, které do něj nepatří.

Zdroj: https://www.india.com/lifestyle/how-to-check-if-your-honey-is-pure-or-adulterated-4240130/