Hedgehog Scientific Name Erinaceus Europaeus Close Up Wild Native European Hedgehog Facing Right Natural Garden Habitat Green Grass Lawn Horizontal Space Copy

Pozvěte na svou zahradu ježka, pomůže se škůdci

Péče o zahrádku je dlouhotrvající činnost, která je naplňující. Celý proces vyžaduje spoustu času i úsilí, ale výsledek stojí za to. Bohužel ne vždy se nám podaří, co celým procesem sledujeme. Na zahradu mohou zavítat různí škůdci (slimáci, brouci, larvy) a narušují tak naše úsilí. Naštěstí máme několik zbraní, jak s nimi zatočit. V tomto případě můžeme využít sílu přírody a přizvat na svou zahradu jiného tvora – ježka.

Jak přilákat ježka do zahrady

Ježci jsou všežravci. Rádi mají měkkýše, hmyz i obojživelníky. V případě, že se jim nedostane této potravy, jsou ochotni si vystačit s ovocem nebo zeleninou. Přirozeného prostředí pro ježka je čím dál tím méně, a proto jestli ho spatříte v okolí své zahrady, neváhejte a nachystejte mu ideální podmínky, odvděčí se vám za to. Jestli máte listí, zkuste jej nahrabat a dát na jednu hromádku, přiláká nejen hmyz, ale hlavně ježka, který se nakrmí.

Zdroj obrázku: Freepik

Krmivo

Jako alternativu krmení můžete využít mokré krmivo pro kočky. Jejich chuťové buňky zaujme také syrové hovězí nebo vepřové maso. Ježkům lze vařit i droby nebo kuřecí srdce, které je potřeba nastrouhat. Pochoutkou pro ně je kukuřice, nakrájené jablko, mrkev nebo hroznové víno. Pamatujte však, že dané potraviny nesmí obsahovat sůl. Kromě jídla myslete také na vodu, aby měl k dispozici.

Vytvořte krmítko a ideální domov

Abyste nenalákali jiné tvory do zahrady namísto ježka, vytvořte mu krmítko. Stačí položit dvě cihly na zem ve vzdálenosti pár desítek centimetrů, položit prkno na ně a zatížit kamenem a máte jistotu, že tam trefí pouze ježek. V okolí bujných keřů nesekejte trávník, ježci milují vysokou trávu, klidně můžete posekat pouze část zahrady a vyhraněnou ponechte vysokou. Investovat můžete také do domečku pro ježka.

Pozor při sekání trávy, abyste ježka omylem nezabili. Vždy kontrolujte trasu a vyhněte se místům, kde by se mohl schovávat, jako jsou právě keře. Pro větší jistotu zkuste vytvořit ideální podmínky nebo použít zakoupený domeček na vámi určeném místě.

Zdroj: https://www.rspb.org.uk/birds-and-wildlife/advice/gardening-for-wildlife/homes-for-hedgehogs/