Country House With Beautiful Backyard House

Prach z nitra země dá rostlinám sílu. Porostou rychleji a odolají škůdcům

Prach, který vzniká při těžbě, najde využití na zahradě? Přesně tak! Čedičová mouka vzniká jako vedlejší produkt, nebo lépe řečeno odpad při těžbě horniny. Ale rozhodně žádným škodlivým odpadem není, protože se jedná o přírodní prostředek, který se používá jako hnojivo pro posílení rostlin před škůdci a různými chorobami. Jak se prášek s vysokým obsahem oxidu křemičitého používá?

Co je práškový čedič?

Práškový čedič nebo také čedičová mouka je rozemletá hornina vulkanického původu na prach. Je velmi bohatá na minerály, ale vzhledem připomíná spíše cement, protože se jedná o šedivě zbarvený jemný prach. Nejčastěji se prodává v běžném balení nebo také v dávkovači, který může připomínat solničku, aby se mohl přípravek přesně odměřovat při hnojení. V zahradnických centrech se pak prodává granulát, který má výhodu v tom, že při práci s ním se nepráší.

Zdroj obrázku: Freepik

Mouka plná minerálů

Proč by měla být čedičová mouka přírodní alternativou k jiným hnojivům? Zejména pro obsah účinných látek, složení je rozdílné a vždy závisí na místě těžby, ale povětšinou obsahuje z poloviny oxid křemičitý. Z minerálních prvků se objevují železo, hořčík, hliník, vápník nebo sodík, což jsou všechno prvky, které rostliny potřebují pro svůj růst a zdravý vývoj. To dělá z čedičové mouky ideální přírodní hnojivo, navíc ji lze používat bez obav po celý rok, protože neobsahuje dusík. Čedičové hnojivo rostliny posílí a podpoří jejich růst, k tomu je ochrání před škůdci a rozvojem plísňových chorob.

Promíchání se zeminou i přímé hnojení

Výhodou čedičové mouky jako hnojiva je možnost použití na okrasné a kulturní rostliny, keře i stromy. Doporučuje se pro hnojení trávníku pro odkyselení půdy a zbavení se mechu. Nehodí se jen na rostliny, které si libují v kyselém prostředí, jako jsou borůvky nebo rododendrony. Ideální je smíchat čedičovou mouku přímo s horní vrstvou zeminy, běžně se počítá s 1,5–‍3 kilogramy na 10 metrů čtverečních, na úrodných půdách pak se stejným množstvím na 100 metrů čtverečních. Toto hnojivo je možné použít současně na hrnkové rostliny. K tomu je možné jej kombinovat s organickými hnojivy.

Zdroj: https://www.groworganic.com/blogs/articles/how-to-use-fertilizers-rock-dust