Pračka sice ulehčuje péči o oblečení, některé kousky tam ale rozhodně nepatří

Život bez automatické pračky si dnes téměř nikdo nedokáže představit. Díky ní osvěžíme šatník a zbavíme se skvrn během několika okamžiků. Výrobci praček vynaložili veškeré úsilí, aby zajistili, že jejich zařízení budou co nejúčinnější a nepoškodí ani jemné látky. Někteří z nás bohužel dělají chyby a házejí do pračky věci, které by v ní neměly být. V důsledku toho se kvalita oděvu zhoršuje a pračka je vystavena poškození. Co se v ní nesmí prát?

Jemné materiály

V šatníku určitě máte pár elegantních šatů, které jsou nejčastěji vyrobeny z jemného materiálu, jako je hedvábí nebo kašmír. I mycí cyklus bez odstředění je může poškodit. Proto je pro ně bezpečnější ruční praní nebo je svěřit profesionální společnosti. Totéž platí pro oblečení z krajky. Abyste zabránili jejich deformaci nebo trvalému poškození během odstřeďování, je lepší je ručně vyprat a poté je položit na rovný povrch a nechat uschnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Oblečení s aplikacemi

Oblečení s aplikacemi a oblečení zdobené flitry, korálky nebo kubickým zirkonem vypadá skvěle, ale jeho údržba je obtížná. Aby oděvy vydržely roky, je lepší je neprat v pračce. Proč? Jemné a drobné ozdoby mohou v důsledku otáčení bubnu opadat. Aby toho nebylo málo, komponenty se mohou dostat do filtru, poškodit pračku a vystavit vás zbytečným nákladům. Opatrní buďte také s detaily, které jsou přilepené k látce. Pod vlivem vody a teploty rychle odpadnou.

Zipy

Zipy způsobily revoluci v módě a usnadnily každodenní oblékání kalhot, šatů a sukní. Ačkoli neexistují žádné kontraindikace pro praní oděvů se zipem, někteří z nás je perou špatně. Rozepnutý zip je hrozbou pro látky. Rotující buben pračky často způsobí, že jemné zuby vytáhnou nit z oděvů. Tomu se samozřejmě dá zabránit – před praním jednoduše zapněte zip.

Zdroj obrázku: Freepik

Sportovní oblečení

Sportovní oblečení je vyrobeno z umělého materiálu, který je vysoce odolný proti rozdrcení a roztažení. Spandex, nacházející se ve složení tkanin, se rotačních pohybů pračky nebojí, avšak aby neztratil své vlastnosti, je lepší prát jej ve studené vodě. Nejlepší je zvolit program, ve kterém se ohřívač nepoužívá.

Zdroj: https://www.cincinnati.com/story/life/home-garden/2018/07/05/what-can-put-washing-machine-not-these-15-things/760831002/