Praní prádla nemusí být ekonomická ani ekologická katastrofa. Stačí přitom málo

Snažíte se při běžných činnostech šetřit svou peněženku i životní prostředí? Zaměřte se na praní prádla. Stačí trochu změnit své návyky a využít všech možností moderní pračky. Nejvíce energie spotřebovává ohřívání vody, perte proto při co nejnižší teplotě. Nemusíte se bát, že se prádlo nevypere – moderní pračky si většinou poradí i při 20 °C. Jen místo prášku použijte tekutý gel, jelikož prášek potřebuje vyšší teplotu k tomu, aby se rozpustil.

Změkčujte vodu

Pokud máte tvrdou vodu, spotřebujete i více pracího prostředku. Proto při praní do pračky přisypte také jedlou sodu, která vodu změkčuje. Také je na čase oprášit návod k použití pračky. Pokud jste dosud byli zvyklí používat jen jeden nebo dva programy, podívejte se, co jiného vaše pračka nabízí a jaký cyklus je pro vás nejvýhodnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Kupovat odstraňovače skvrn se nevyplatí, pokud máte doma jedlou sodu a ocet. Smícháním dvou lžic sody, jedné lžíce octa a dvou lžic vody totiž vznikne pasta, kterou můžete bez obav použít stejným způsobem. Aplikujte ji na skvrnu, nechte dvě hodiny zaschnout a poté vyperte. Nejen že tento způsob je levnější, a přitom stejně účinný, navíc se vyhnete nebezpečným chemikáliím.

Prací prostředky odměřujte

Mnoho lidí nedbá doporučení výrobců a prášek nebo aviváž lije do pračky jen tak od oka. Tím ale často přidáte víc pracího prostředku, než je nezbytně nutné. Pračka přebytečný prášek nevypláchne, ten se usadí v prádle a může dráždit pokožku. Proto prací prostředek odměřujte odměrkou, a pokud máte jen málo znečištěné prádlo, snižte množství na polovinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznivci ekologie jistě ocení i způsoby, jak prát prádlo bez chemických prášků a tekutin. Speciální mycí kuličky mohou nejen zcela nahradit prací prostředky, ale i změkčovače vody. Jedna kvalitní koule vám vydrží až tři roky. Určitě stojí za to vyzkoušet i prací mýdlové ořechy, přírodní produkt obsahující rostlinný saponát, který můžete přidávat k prádlu.

Zdroj: https://www.treehugger.com/how-to-go-green-laundry-4858690