sneakers-with-foam-powder-detergent-water-dissolution-wooden-brush-cement-floor-washing-dirty-shoes

Praní tenisek v pračce je snadné a šetří čas

Možná jste slyšeli, že praním tenisek v pračce dochází k jejich zničení. Svým způsobem má toto tvrzení pravdu, ale když dodržíte jednoduché principy, ušetříte si práci, kterou byste jinak museli vynaložit při náročném čištění. U praní tenisek v pračce je potřeba myslet na to, že tenisky jsou vyrobeny z jemného materiálu.

Na co myslet při praní tenisek

Základním předpokladem pro praní tenisek v pračce je informovanost. Do pračky rozhodně nepatří boty semišové, lepené, kožené nebo goretexové. Kůži a semiš můžete omýt speciálním mýdlem. Nečistotám na kůži brání impregnace. Jestli vaše boty splňují tento požadavek, čtěte dále. Boty nejlépe vložte do speciálního sáčku nebo nějakého povlečení tak, aby byly chráněny před bubnem. Jako prací prostředek použijte nejlépe ten, který odstraňuje skvrny. Nyní zbývá už pouze poslední úkon, a to navolit program. Nastavte 30 °C, nízké otáčky a nejlépe 30minutový program, jedině tak zabráníte poškození.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně prát

Než vhodíte tenisky dovnitř pračky, je také důležitá příprava. Nejdříve vyndejte tkaničky a vložky z bot. Následně očistěte boty od nečistot, včetně podrážek, nechcete si přeci zanést pračku pískem, štěrkem, hlínou apod.

Tenisky nesušte na topení

Po skončení pracího cyklu přichází další důležitá činnost. Sušení tenisek hraje podstatnou roli a určí, jestli bude tento proces úspěšný, nebo nikoliv. Vyprané tenisky určitě nesušte na topení nebo fénem. Vystavení mokrých tenisek vysokým teplotám vede k poškození obuvi. Na botách se tak mohou objevit žluté pruhy nebo se změní jejich barva. Nejlépe uděláte, když necháte boty přirozeně uschnout. Jakmile budou boty suché, vraťte zpátky tkaničky a vložky. V zimě vnitřek tenisek vyplňte novinami nebo papírem a klidně je uložte v blízkosti topení, ale ne přímo na něj.

Praní bot v pračce vás sice zbaví nečistot, ale zároveň se rychleji opotřebují. Proto je perte, co nejméně můžete, a snažte se průběžně udržovat tenisky v čistém stavu.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-wash-shoes-in-washing-machine/