Pravidelné čištění udrží náhrobky dlouhá léta v perfektním stavu. Péči je nutné přizpůsobit typu kamene

Způsob péče o náhrobní kámen by měl být přizpůsoben materiálu, ze kterého je vyroben. Nejnáročnější je v tomto ohledu pískovec, mramor a terakota. Chcete-li, aby byl náhrobní kámen pravou ozdobou místa posledního odpočinku, je nutné věnovat mu potřebnou péči. Jaké prostředky jsou na čištění náhrobních kamenů nejlepší? Jaké použít v případě, kdy se chcete vyhnout trvalému poškození náhrobku?

Pískovec

Čištění pomníku z pískovce je výzvou, protože se jedná o velmi náročnou surovinu. Tvrdé kartáče v tomto případě odložte. Co si tedy připravit? Teplou vodou, měkký hadřík, měkkou houbu a přípravek na nádobí či mytí aut. Náhrobní kámen nejprve jemně namočte, očistěte jej saponátem a houbičkou. Poté stačí setřít zbytky prostředku hadříkem a vodou. Pokud se na náhrobku objevil mech nebo lišejníky, je nutné je namočit a poté odstranit měkkým dřevem.

Čtěte také:  Při prvních známkách infekce nechoďte do lékárny. Příroda nabízí mnohem lepší medicínu

Terakota

Terakota je nejoblíbenější materiál používaný pro výrobu náhrobků. Ačkoli je levnější než pískovec nebo žula, má také své nevýhody – velmi snadno absorbuje vodu, což podporuje tvorbu přetrvávajících nečistot. Nejlepší je odstranit je velkým množstvím teplé vody v kombinaci s přípravkem na nádobí. V obchodech jsou k dispozici speciální prostředky pro čištění těchto typů náhrobků, použít ale můžete také:

  • oxidovanou vodu,
  • jedlou sodu,
  • zředěný čpavek.
Zdroj obrázku: Freepik

Mramor

Mramor, stejně jako pískovec, je náročný na péči a velmi jemný. Proto je snadné jej během čištění poškodit, zejména při použití detergentů obsahujících kyseliny a bělidla. Nejlepší je sáhnout po neiontových čisticích prostředcích, teplé vodě, měkkém hadříku, velké houbě a zubním kartáčku. Proti rzi na mramorové desce pomůže čpavek či směs oxidované vody a jedlé sody.

Čtěte také:  Udržujte svou lednici čistou a bez zápachu. Stačí zavést několik triků

Jak vyčistit pomník z přírodního kamene?

Pro čištění památníku z tradičního kamene je nejlepší použít mýdlo a teplou vodu. Přidejte také několik kapek obyčejného oleje, který používáte v kuchyni. Díky tomuto jednoduchému triku ochráníte kámen před vysycháním.

Zdroj: https://www.aftermath.com/blog/cleaning-headstones/