Coffee Machine Filling Cup

Pravidelné pití kávy má na tělo blahodárný vliv. Dva až tři šálky denně snižují riziko selhání ledvin

Lidé se neustále ptají, jestli je každodenní pití kávy zdravé. Vědci z Lékařské školy Johnse Hopkinse ve Spojených státech nyní přišli s odpovědí. Dokázali, že káva má velmi pozitivní účinky na lidský organismus. Říkají, že pravidelné pití kávy snižuje riziko akutního selhání ledvin.

Je káva zdravá?

Mnoho z nás miluje aroma ranní kávy a energii, kterou nám přináší jediný šálek tohoto lahodného nápoje. O jedinečných vlastnostech kávy se mluví již dlouho, i když na to má každý odborník vlastní názor. Nové výzkumy ovšem potvrzují, že káva by neměla chybět v každodenním jídelníčku lidí, kterým záleží na jejich zdraví. Má totiž jedinečné vlastnosti pro každého z nás.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva dodává energii, zlepšuje trávení a chrání ledviny

Káva na organismus působí velmi povzbudivě. Díky ní cítíme příval nové energie, zároveň nám trochu stoupne tlak, zrychlí se tep a tělo se okysličí. Káva pozitivně podporuje také metabolismus a trávení. Ukázalo se ovšem, že to nejsou jediná pozitiva tohoto hřejivého nápoje.

Podle vědců jsou benefity kávy obrovské. Pití kávy přispívá ke snížení rizika akutního selhání ledvin. Stačí vypít jediný šálek kávy denně, abyste posílili své zdraví a snížili riziko onemocnění ledvin. Milovníci kávy mají o 11–15 procent menší pravděpodobnost, že budou trpět akutním selháním ledvin, než jedinci, kteří kávu nikdy nepijí.

Nejdůležitější je správné množství kávy

Velké množství kávy není zdravé, stejně jako ani velké množství čehokoli jiného. Musíte pít kávu střídmě, abyste si užili její vlastnosti a posílili své zdraví. Nejlepší jsou dva až tři šálky kávy denně. Při tomto množství můžete snížit riziko selhání ledvin o 22–23 procent. Kofein s dalšími sloučeninami obsaženými v kávě zlepšují perfuzi a kyslíkovou rovnováhu v ledvinách. Tím je efektivně chrání.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/2-3-cups-of-coffee-a-day-may-reduce-kidney-injury-risk-by-23