Peeling Zad1

Pravidelný peeling udržuje pokožku svěží a zářivou. Účinný přípravek si snadno vyrobíte sami

Zejména zralé ženy by měly péči o pokožku věnovat svůj čas. Alespoň jednou nebo lépe dvakrát týdně je vhodné dopřát své pleti trochu pozornosti a odstranit z ní nánosy nečistot a odlupujících se odumřelých kožních buněk. Ty působí nepěkný a hrubý vzhled pleti i předčasné stárnutí. Peeling přitom není nijak náročná procedura a nemusíte kvůli němu kupovat ani drahé komerční produkty.

Životnost a obnovování kožních buněk probíhá u mladších lidí každých 28 až 30 dnů. S věkem ale tato frekvence klesá a nové buňky se objevují i o více než polovinu později, tedy každých 40 až 50 dní. Právě na tom záleží nejenom vzhled, ale i pružnost a správná funkce pokožky. Je proto dobré tento proces urychlovat, čemuž napomáhá právě peeling.

Zdroj obrázku: Freepik

Co je to peeling a jak funguje?

Anglické slovo peeling označuje olupování či oškrabávání odumřelých kožních buněk, které ulpívají na povrchu kůže a způsobují tvorbu vrásek, vřídků, akné a dalších nepříjemných projevů. Odstraňování kožních buněk se obvykle provádí s pomocí krémů či sprchových gelů s příměsí hrubých částeček či chemických látek na bázi kyselin či enzymů.

Ačkoliv by se tato procedura neměla provádět příliš často kvůli ohrožení zdraví a integrity pokožky, jednou do týdne ničemu neuškodí. Nemusíte se přitom bát žádné finanční náročnosti použitých peelingových přípravků. Stejnou práci odvedou jak drahé kosmetické přípravky, tak ale i mechanické či různé domácí prostředky.

1. Kartáče, žínky a rukavice

Mechanické způsoby odstraňování odumřelých kožních buněk jsou velmi efektivní, a přitom nenáročné na finance i životní prostředí. Použijte kartáče se štětinami z přírodních vláken, peelingové rukavice či hrubé přírodní houby, které vydrží spoustu opakovaných použití a výsledky jsou skvělé. Mimo peeling navíc jejich použití podporuje také cirkulaci krve, a tím i metabolismus a odstraňování toxických látek z těla.

Zdroj obrázku: Freepik

2. Komerční peelingové přípravky

Existuje celá řada komerčních produktů určených pro odlupování mrtvých částeček kůže, od různých slupovacích masek až po abrazivní krémy a sprchové gely. Ty, které obsahují plastové mikročástečky, však způsobují zásadní škody životnímu prostředí a z tohoto důvodu byl jejich prodej na území některých států, např. USA, zakázán. Zvolte proto raději ty, které obsahují sůl, cukr či částečky skořepin různých ořechů (ty jsou však poněkud agresivnější).

3. Domácí prostředky

Existuje celá řada různých návodů na domácí peeling. Můžete použít např. kávovou sedlinu, cukr nebo sůl smíchanou s různými oleji či vlasovým kondicionérem. Na obličej a rty je vhodný peeling z cukru, medu, olivového oleje a citronové šťávy. Vhodné je použít třeba i odvar ze zeleného čaje či různé esenciální oleje.