Pust

Pravidelný půst pročistí tělo, není však nutné hladovět. Klíčem jsou správné potraviny

Půst znamená pro mnohé z nás tradici, kterou každoročně dodržujeme před Velikonocemi. Takže mimo odpírání některých potravin nám dodává půst radost a potěšení. Na druhou stranu držet půst může být ideální při mnohých zdravotních potížích. Dokáže detoxikovat tělo od toxinů a usnadňuje hubnutí. 

Jak se stravovat při půstu

Mimo to, že vyloučíte sladkosti ze stravy (veškeré cukry), měli byste změnit počet jídel ze tří na pět malých. Tři jídla se skládají ze zeleniny a ovoce. Takové potraviny by měly mít nízký glykemický index – mrkev, salát, celer a citrusy. Masový vývar byste měli nahradit zeleninovým a přidat jednu lžíci olivového oleje. Do salátů místo majonézy přidejte kvalitní bílý jogurt. Černý čaj nahraďte zeleným a vzdejte se kávy. Pijte raději cereální nápoje, které dodají vitamin B, draslík, hořčík a vlákninu. Sůl byste z velké části také měli vyřadit a raději jídla dochutit bylinkami.

Zdroj obrázku: Freepik

Jídla nad parou

Doporučuje se zeleninu nevařit, jinak ztratí své cenné živiny. Uděláte nejlépe, pokud si koupíte skleněný napařovač a tak budete zeleninu vařit. Snažte se jíst zeleninu bez živočišných tuků. Dopřejte si raději lžičku olivového oleje.

Strouhaná mrkev

Mrkev je sladká, takže pokud jste zvyklí si dopřát po obědě sladkost, mrkev vám pomůže zahnat chuť na cukr. Nastrouhejte ji společně s jablkem a zakápněte citronem. Obě suroviny doplní pektiny, které znemožní vstřebání tuku a cholesterolu. Zároveň čistí tělo od toxinů a zlepší kvalitu pleti. 

Zdroj obrázku: Freepik

Bylinkové čaje

Kromě obyčejné přefiltrované vody si dopřejte zelený čaj nebo bylinný nálev z kopřiv, vyplaví zbylé toxiny, které zpomalují metabolismus. Nemusíte kopřivy kupovat, nasbírejte je na zahradě či volně v přírodě. Jarní kopřivy mají největší sílu. Kopřivový čaj připravte následovně: Ohřejte vodu na 80 °C a zalijte dvě lžičky sušené či čerstvé kopřivy. Šálek si dopřejte dvakrát až třikrát denně po dobou tří týdnů.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/6-ways-to-do-intermittent-fasting