Pravý med prozradí vůně, barva a konzistence

Med je nádherně sladký a zároveň přináší našemu organismu hodně přínosných látek. Hlavním kritériem je kvalita a pravost medu, který máte doma. Možná vás to nikdy nenapadlo, ale výrobci med hodně padělají. Ve skutečnosti se jedná o jednu ze tří nejčastějších potravin, které se padělají. Dalšími jsou mléko a olivový olej. Jak poznat pravý med při koupi i po příchodu domů?

Řepkový med

Většinou poznáte pravost medu podle barvy, vůně a chutě. U každého druhu se to trochu liší. V případě řepkového medu je nutné, aby byl v tekutém stavu bezbarvý nebo jemně slaměný. V krystalizovaném stavu musí mít krémovou nebo bílou barvu. Můžete si k němu také přičichnout. Měli byste cítit typickou vůni řepky.

Vícekvětý a akátový med

Jarní odrůda vícekvětého medu je velmi jasná s jemnou chutí. Postupně časem sílí, a proto má při letní sklizni ostřejší chuť a trochu tmavší barvu. Zajímavou variantou je akátový med, který je trochu nažloutlý s velmi intenzivní vůní. Pravý produkt poznáte také podle velmi sladké chuti a vůně po akátových květech.

Zdroj obrázku: Freepik

Lipový a medovicový med

Nejoblíbenějším typem je lipový med, který je typický žlutým nebo jantarovým zbarvením. Snadno ho poznáte také při ochutnání, protože má silnou a trochu hořkou chuť. Na druhou stranu medovicový med je tmavý, hnědý nebo zelený se silnou a velmi ostrou chutí. Většinou v něm ucítíte pryskyřici, ale barva závisí vždy na stromu, ze kterého se získává.

Další možnost, jak poznat pravý med

Barva, chuť a vůně jsou skvělé indikátory pravého produktu. Kromě toho to poznáte i na jeho rozpustnosti. Ponořte lžičku do sladké tekutiny a potom do sklenice s čistou vodou. Jestli se med rozpustí rychle a rovnoměrně, koupili jste si falešný výrobek plný umělého cukru. Právě ten se rozpouští ve vodě rychle. Pravý med se rozpouští pomalu a nerovnoměrně.

Zdroj: https://simplyhoney.com.au/what-is-raw-honey/