Fresh Floral Background White Chrysanthemum Flowers

Před komáry a klíšťaty ochrání dalmatská chryzantéma. Kvete celé léto

S příchodem jara a teplých dnů nastává také sezóna klíšťat a komárů. Většinou si proti nim pořizujeme různé repelenty, abychom je odpudili. Kromě nich ale docela účinně funguje chryzantéma dalmatská. Můžeme ji pěstovat na zahradě i na balkoně. Jak na to, aby se jí u vás dařilo?

Rostlina, která nepatří jen na hřbitovy

Chryzantémy má většina lidí za rostliny vhodné pro hřbitovy. Je to přitom škoda, protože se jedná o zajímavé rostliny s krásnými květy. Chryzantéma dalmatská je trvalka, kterou si lze splést s kopretinou, a to podle tvaru jejích květů.

Tento druh chryzantémy se často vysazuje v kompozici s dalšími rostlinami, přičemž se hodí do klasické i moderní zahrady. Kvete v období mezi červnem a zářím.

Zdroj obrázku: Freepik

Na pěstování není nijak náročná

Vystačí si se slunným místem, protože potřebuje dostatečný přístup k přirozenému světlu. Rostlinu nejspíš koupíte v květináči, ze kterého byste ji měli přesadit do propustného substrátu s dostatkem živin. Klasickou zeminu lze smíchat s rašelinou, což chryzantéma dalmatská ocení.

Zálivku není třeba přehánět, protože chryzantéma dalmatská má raději sucho než přemokřené kořeny. Zalévat byste ji měli každý den hlavně v horkých a slunečných dnech. Substrát by měl být tak akorát vlhký.

Přírodní repelent proti hmyzu

Chryzantéma dalmatská je rostlinou, která obsahuje látky odpuzující hmyz. Jsou to hlavně pyrethrin a cinerin, jež jsou pro něj toxické. Osvědčilo se pěstovat tyto rostliny i na balkoně nebo na terase, kde také komáry účinně odhánějí.

Do jednoho květináče lze zasadit více rostlin chryzantémy dalmatské. Společně budou velmi dobře prospívat, přitom vytvoří nádhernou rostlinnou kouli plnou květů. Na balkoně budou opravdovou ozdobou.

Z odkvetlých květů lze připravit repelent proti komárům, když je necháte vyluhovat ve vodě pod dobu asi dvanácti hodin, nejlépe přes noc. Roztok potom přecedíte a naplníte jím láhev s postřikovačem.

Zdroj: https://www.bunnings.com.au/diy-advice/garden/planting-and-growing/how-to-grow-and-care-for-pyrethrum-daisies