Salad From Tomatoes Cucumber Red Onions Lettuce Leaves Healthy Summer Vitamin Menu Vegan Vegetable Food Vegetarian Dinner Table Top View Flat Lay

Před kombinací okurky a rajčete odborníci varují. Vzdát se jí ale nemusíme zcela

Dvojice rajčat a okurek je velmi známá a oblíbená. Používá se do salátů nebo sendvičů. Někteří odborníci ovšem tvrdí, že to není nejlepší kombinace pod sluncem. Jedna surovina totiž může snížit prospěšné vlastnosti té druhé. Měli byste se tohoto spojení vzdát?

Zdravotní vlastnosti okurek a rajčat

Okurky mají nízký obsah kalorií. Tvoří je z 95 procent voda. Díky tomu pomohou doplnit denní množství tekutin. Měli byste je jíst i se slupkou, která obsahuje největší množství živin a vitamínů. Navíc obsahují antioxidanty, včetně flavonoidů a tříslovin. Okurky pomáhají snížit hladinu cukru v krvi a mohou zabránit některým problémům při cukrovce.

Rajčata jsou velkým zdrojem antioxidantu lykopenu. Tento antioxidant dokáže snížit riziko srdečních chorob i rakoviny, takže byste rajčata rozhodně neměli vyřadit z jídelníčku. Rajčata jsou také bohatým zdrojem vitamínu C, vitamínu K, draslíku a kyseliny listové. Pozitivní vliv mají také na pokožku.

Zdroj obrázku: Freepik

Je spojení rajčat a okurek škodlivé?

Existují hned dva důvody, proč byste rajče a okurku neměli jíst dohromady. V první řadě každá zelenina vyžaduje jinou dobu trávení (rajčata se tráví pomaleji než okurky). To může u některých lidí způsobit gastrointestinální problémy. Podle odborníků ale tyto rozdíly najdete také u mnoha jiných druhů ovoce a zeleniny, takže byste to neměli brát příliš vážně.

Jak tyto dva druhy zeleniny jíst spolu?

Druhý důvod je zajímavější. Okurky obsahují enzym askorbinázu, který působí proti blahodárným účinkům vitamínu C z rajčat. Stejný enzym najdete také v zelí, květáku nebo banánech. Jakmile ale přidáte do jídla šťávu z citronu, limetky nebo balzamikový ocet, účinky askorbinázy snížíte a nemusíte se tohoto problému vůbec bát. Znovu získáte maximum vitamínu C z rajčat. Oblíbené kombinace se proto nemusíte vzdávat, jen ji musíte trochu upravit.

Zdroj: https://www.lamansiondelasideas.com/en/fruits-and-vegetables/is-it-good-to-eat-cucumbers-and-tomatoes-together/