Overhead View Tanned Girl Striped Pants Sitting Carpet With Beagle Dog Sleeping Beside

Před spaním mají psi zvláštní zvyk, který vytočí nejednoho páníčka. Za vším hledejme přírodu

Už se chystá ke spánku, najednou začne divoce hrabat v pelechu, škrábat podlahu nebo gauč a prokousávat a prokopávat podložku. Chovatelé se při takovém eldorádu nestačí divit, co jejich jindy klidný čtyřnohý miláček vyvádí. Tento zvyk, který rozzuří nejednoho majitele, patří mezi přirozené činnosti, které zvířata provádějí před ulehnutím ke spánku. V některých případech však může jít o signál, že se psem není něco v pořádku. Co dělat, aby byl pes v klidu a přestal hrabat?

Psí rituály před spánkem

Pozorovali jste někdy psa před spaním? Chodí kolem pelíšku do kruhu, škrábe podlahu nebo nábytek a snaží se hrabat v pelechu, někdy rozkousává podložku nebo deku, na které leží. Tyto aktivity vycházejí z přirozeného prostředí v přírodě, kdy se psi museli na noc připravit, v té době neměli pelíšky ani postele, do kterých mohli ulehnout. Kroužení napomáhalo změkčit terén a pošlapání nebo hrabání trávy zase zvýšit pohodlí. Rytí nebo drápání pak pomáhalo vyhnat myši nebo hmyz z místa, kde se pes rozhodl přenocovat. Instinkt zvířatům zůstal, proto tyto činnosti provádějí nehledě na moderní a pohodlný pelíšek uvnitř domácnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Škrabání podlahy a hloubení děr

V některých případech se pes dopouští škrábání podlahy, nebo přímo hloubení děr. Těchto aktivit se dopouští taktéž z reflexních důvodů, kdy se v minulosti zvířata musela v přírodě popasovat i s velkými výkyvy teplot, proto si hloubila nory v zemi. Nora byla řešením v letních parnech i v tuhých zimách. Primární reflexy jsou pak silnější než nově získané návyky. S ohledem na časté hrabání je možné přizpůsobit velikost pelechu nebo upravit povrch, protože pes může mít pocit, že je podložka příliš tvrdá. To nejmenší, co je možné pro změnu udělat, je vystlat pelíšek měkkou dekou nebo podložit pelech kartonem.

Strach nebo nemoc

Co dělat ve chvíli, kdy pes začne hrabat nebo škrábat podlahu, když takové chování u něj není běžné? Tyto aktivity mohou být signálem, že se cítí ohrožený, případně může být nemocný, tím spíše když ztratí ještě chuť k jídlu, má žízeň nebo si nechce hrát. V tom případě se může jednat o neurologické onemocnění. Kromě toho se může jednat o potíže s parazity, o zánět v břiše nebo jinou chorobu, každopádně je vhodné konzultovat stav s veterinářem.

Zdroj: https://casper.com/blog/why-do-dogs-scratch-dig-in-their-bed/