Přehřátí organismu může končit fatálně. Dítě zavřené v autě nemá šanci utéct

Lidské tělo se sice přizpůsobí mnoha věcem nebo situacím, na přehřátí organismu byste si ale měli dávat pozor. Malé děti, zvířata nebo senioři jsou nejvíce ohroženou skupinou lidí, kterým se snadno organismus přehřeje, jestli budou trávit delší dobu například v rozpáleném autě. Tam mimo jiné hrozí také rychlá smrt.

Jak vypadá přehřátý organismus?

Organismus se musí pravidelně ochlazovat. Pokud dojde k jeho přehřátí, poznáte to hlavně na tom, jak se budete cítit. Narušené jsou termoregulační procesy, proto jsou nejvíce ohroženými skupinami právě děti, starší lidé nebo nemocné osoby, které trpí na srdeční problémy. Dojít může k hypertermii, což je právě přehřátí organismu a celého těla. Stačí opravdu jen několik minut v přehřátém autě a může dojít k neštěstí.

Přes letní měsíce můžete v televizi vidět několik případů usmrcení z toho, že dítě nebo zvíře zůstalo v autě. To stálo na rozpáleném slunci a není divu, že se v něm po několika minutách nedalo ani dýchat. Mezi první příznaky přehřátí patří dehydratace celého těla. Dalšími jsou pak bolesti hlavy nebo nevolnost. Postupně se dostaví poruchy vědomí a vidění, dýchat se vám bude obtížněji.

Zdroj obrázku: Freepik

Vědci zkoumali, jak vypadá celý proces

Už po několika minutách v autě se malé dítě bude cítit zvláštně. Nechápe, co se to s ním děje. Pokud bude mít na sobě ponožky a boty, bude celý proces ještě urychlený. Již po půl hodině na slunci může teplota v autě dosahovat 46 stupňů Celsia. Dětské tělíčko se s tím vypořádá po svém, teplota těla bude 38 stupňů, což znamená horečku. O chvíli později se ještě zvýší a následovat bude poškození ledvin nebo mozku.

V autě se pak začnete potit a dehydratovat. Zvýší se srdeční tep a objeví se problémy s dýcháním. Tělo se pak nedokáže samo ochladit, protože v něm stoupá teplota. Pokud budou děti ještě ve strachu z toho, co se děje, může přijít smrt o mnoho rychleji. Malé dítě se nemá jak dostat ze sedačky, takže pouze čeká, co se bude dít. Již po 15 minutách dojde ke ztrátě vědomí.

Zdroj: https://www.thesun.co.uk/health/9459494/minute-by-minute-what-happens-child-left-hot-car/